Проведено дитячу комплексну еколого-краєзнавчу експедицію та нараду-навчання | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** 24-27 січня 2023 року - фінал Всеукраїнського турніру юних хіміків імені В.В.Скопенка у 2022/2023 навчальному році, присвячений 125 річниці заснування НТУУ «КПІ імені І.Сікорського» (дистанційно, онлайн) *** до 31 січня 2023 року триває реєстрація на Всеукраїнський конкурс юних зоологів і тваринників (дистанційно) *** до 10 лютого 2023 року - триває прийом конкурсних робіт Всеукраїнського бліц-конкурсу «Український орнамент Перемоги» (заочно) *** 16 лютого 2023 року - Всеукраїнська науково-практична конференція «Європейський вимір української освіти: виклики та перспективи» (змішана форма) *** 20-21 лютого 2023 року - Всеукраїнський семінар-практикум (Великий біологічний колоквіум) для голів обласних методичних об'єднань біологічного напряму з теми «Сучасні методи навчання у процесі викладання біології» (дистанційно) *** 21-24 лютого 2023 року - Всеукраїнський конкурс винахідницьких і раціоналізаторських проєктів еколого-натуралістичного напряму у віковій категорії 16-23 роки *** до 03 березня 2023 року - триває прийом конкурсних робіт на конкурс есе патріотично громадянської тематики «Єднанням сильні!» (заочно) *** 28 лютого - 03 березня 2023 року - ІІ етап науково-технічного конкурсу «Eкo-Техно Україна» у 2022-2023 навчальному році (очно або змішано) *** 07-10 березня 2023 року - фінал Всеукраїнського чемпіонату з інформаційних технологій «Екософт–2023» та національний етап Міжнародного конкурсу комп’ютерних проєктів «INFOMATRIX-2023», присвячений 100 річниці від дня народження Віктора Глушкова (дистанційно, онлайн) *** 28-31 березня 2023 року - весняна сесія ПШУМ 2023 року (дистанційно, онлайн) *** 28-31 березня 2023 року - ювілейний фінальний тур ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу «Юний селекціонер і генетик» *** до 31 березня 2023 року - триває направлення матеріалів на Міжнародний конкурс еколого-валеологічної спрямованості «Душа села» (заочно) *** до 2 квітня 2023 року - триває Всеукраїнська акція «Писанкове дерево Перемоги» (заочно) *** 11-13 квітня 2023 року - фінал Всеукраїнського конкурсу молодіжних проектів з енергозбереження «Енергія і середовище» (очно або змішано) *** до 14 квітня 2023 року триває надсилання робіт на VІ Всеукраїнський конкурс «Гуманне ставлення до тварин» (заочно) *** 18-21 квітня 2023 року - фінал Х Всеукраїнського турніру юних натуралістів (очно або дистанційно) ***


Проведено дитячу комплексну еколого-краєзнавчу експедицію та нараду-навчання

Проведено дитячу комплексну еколого-краєзнавчу експедицію та нараду-навчання для керівного та методичного складу працівників позашкільних еколого-натуралістичних закладів освіти Дніпропетровської області на базі Канівського природного заповідника ННЦ “Інститут біології ” Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Відповідно до Програми організації літніх наукових практик та комплексних екологічних експедицій для юннатів Дніпропетровської області “Вивчаємо заповідні території України ” на 2012-2017 р.р., з метою формування у дітей та учнівської молоді екологічного мислення та ґрунтовних екологічних знань, почуття національної гідності та патріотизму, розвитку співпраці з провідними установами природно-заповідного фонду України, використання елементів музейної педагогіки у навчально-виховному процесі позашкільних закладів освіти Дніпропетровської області з 27 по 30 вересня 2016 року комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Ю.Ф. Педан) була проведена обласна комплексна дитяча еколого-краєзнавча експедиція та нарада-навчання для керівного та методичного складу керівників позашкільних навчальних закладів “Реалізація обласної програми “Вивчаємо заповідні території України” на базі Канівського природного заповідника навчально-наукового центру “Інститут біології” Київського національного університету ім. Т. Шевченка (Черкаська область).

Участь в обласній дитячій комплексній еколого-краєзнавчій експедиції взяли 33 учня з числа переможців обласного етапу Всеукраїнського конкурсу колективів екологічної просвіти “Земля – наш спільний дім”, активних учасників заходів з національно-патріотичного виховання мм. Дніпро, Синельникового, Синельниківського, Новомосковського районів.

В обласній нараді-навчання взяли участь 11 педагогічних працівників (директори, методисти, керівники гуртка) позашкільних еколого-натуралістичних закладів освіти, вчителі природничих дисциплін базових загальноосвітніх закладів, з якими співпрацює КЗО “ОЕНЦДУМ”, з мм. Дніпра, Кривого Рогу, Дніпровського та Царичанського району.

Учасники експедиції ознайомилися з основними напрямами діяльності Канівського природного заповідника – одного з найстаріших в Україні.

Канівський природний заповідник називають “перлиною Середнього Придніпров’я”. Він розташований серед мальовничих дніпровських ландшафтів у самому центрі України.

Канівський заповідник було створено в 1923 році як Державний лісостеповий заповідник ім. Т.Г. Шевченка в зоні екологічного лиха. Вирубка лісів на високих Канівських горах привела до розгулу ерозії. На Канівщині утворилися найбільші в Європі яри. Їх нестримне розростання стало загрожувати самому існуванню Тарасової (Чернечої) гори, де знаходиться могила Тараса Шевченка. Саме це послугувало одним із найбільш вагомих аргументів для утворення природного заповідника біля Канева. Сучасна площа Канівського природного заповідника становить 2027 га.

Велика різноманітність природних умов зумовила багатство флори та фауни заповідника. Науковцями тут зареєстровано 995 видів судинних рослин, 170 – лишайників, 138 – мохоподібних, 1216 – грибів та грибоподібних організмів, 53 – ссавців, 234 – птахів, 8 – плазунів, 11 – земноводних, 38 – риб. Фауна безхребетних тварин вивчена значно гірше, детальні дослідження проведені лише по окремих групах. За попередніми оцінками в заповіднику зустрічається понад 10 тисяч видів. З них близько 8 тисяч видів комах, 32 – багатоніжок, близько 150 видів молюсків.

Основними функціями заповідника є охорона типових екосистем лісостепової зони України, збереження біорізноманіття, моніторинг (багаторічне спостереження) за динамікою природних процесів.

Комплексна еколого-краєзнавча експедиція проводилася відповідно до Програми проведення експедиції, затвердженої директором Канівського природного заповідника В.П. Пилипенко і директором КЗО “ОЕНЦДУМ” Ю.Ф. Педан. Знайомство розпочалося зустріччю з директором заповідника В.П. Пилипенком, який розповів, що Канівський заповідник є науково-дослідницьким природоохоронним закладом державного значення, базою проведення науково-навчальних практик студентів Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка.

Співпраця КЗО “ОЕНЦДУМ” та Канівського природного заповідника була розпочата в 2009 році, коли між адміністраціями обох установ був укладений договір про співпрацю, головною метою якого стало проведення наукових практик та експедицій для юннатів Дніпропетровщини.

Змістовні знання щодо історії створення заповідника отримали учні, відвідавши музей природи Канівського заповідника, який носить ім’я видатного академіка М.Ф. Біляшевського. Цей музей унікальний за науковою цінністю експонатів, оригінальністю та різноплановістю тематики експозицій. Історія природи Канівщини від мезозою і історія людини з часів палеоліту і до наших днів представлена багатою колекцією експонатів, зібраних у заповіднику та його околицях. Завідуючий музеєм Полішко О.Д. прочитав лекцію “Заповідна справа в Україні, як сфера наукової та практичної діяльності у суспільстві”, де підкреслив питання необхідності заповідати території, розвиток заповідної справи в Україні.

Для учасників експедиції були проведені екскурсії по екологічним стежкам, присвячені безхребетним тваринам, рослинному світу Канівського природного заповідника, відвідане Велике Скіфське городище, науковцями заповідника були прочитані цікаві та змістовні лекції “Птахи Канівського природного заповідника”, “Червонокнижні види рослин Канівського природного заповідника”.

Дуже сподобалась учням оглядова екскурсія на дамбу Канівського ГЕС і еколого-освітня екскурсія на Зміїні острови за темою: “Різноманіття рослинного та тваринного світу”, яку провів Шевчик В.Л., кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник заповідника.

Значна увага під час проведення заходів була приділена формуванню у дітей та учнівської молоді почуття національної гідності та патріотизму.
З цією метою для учнів і педагогів була проведена оглядова екскурсія по території Шевченківського національного заповідника, музею Т.Г. Шевченка.

Незабутні враження учням подарувала екскурсія до Тарасової гори (Шевченківський національний заповідник). Місце перепоховання Тараса Григоровича Шевченка увінчане 11-метровим пам’ятником. Видатний український поет і художник ніби повернувся після довгих мандрів чужиною і задумливо оглядає рідні серцю простори.

На території національного заповідника також знаходяться світлиця та музей.

Світлиця – це копія тієї хатинки, в якій жив наглядач за могилою Шевченка – Іван Ядловський. В лівій половині був музей. Стіл застелений вишитою скатертиною. На стіні портрет Шевченка, в кутку теж портрет поета, на ньому копія рушника, що вишила Леся Українка. В правій половині світлиці жив наглядач з дружиною. Там піч, деякі речі, котрі належали наглядачеві та його дружині.

Домінуючим мотивом музею є вшанування пам’яті Шевченка в Україні та в усьому світі.

Також юннати відвідали музей Народно-декоративного мистецтва. Тут зібрані кращі зразки традиційного одягу та предмети побуту українців Середнього Придніпров’я. Вироби іменитих сучасних майстрів-склодувів, різьбярів по дереву, художників дають можливість побачити, як розвивалося прикладне мистецтво в індустріальну епоху.

Учасники експедиції ознайомилися із знахідками палеоліту, мезоліту, неоліту, трипільської культури, бронзового та залізного віків, скіфського часу, давньоруської держави, козацької доби та періоду Другої світової війни в історико-краєзначому музеї “Канів від давнини до сучасності”.

Також юннати вшанували пам’ять загиблих у Меморіальному парку – братська могила та пам’ятник воїнам, які загинули під час визволення Канева у Другій світовій війні.

Набуті знання та практичні навички стануть в нагоді юннатам та педагогам у проведенні науково-дослідницької роботи, усвідомленої природоохоронної діяльності, сприятимуть формуванню цілісного екологічного світобачення, активної громадської позиції, відчуття національної гідності та патріотизму, любові до рідної неньки України.

Учасники еспедиції

Учасники еспедиції

На Тарасовій горі

На Тарасовій горі

Відвідування музею Т.Г.Шевченка

Відвідування музею Т.Г.Шевченка

Відвідування музею Т.Г.Шевченка

Відвідування музею Т.Г.Шевченка

Еколого-освітня екскурсія на зміїні острови

Еколого-освітня екскурсія на зміїні острови

Екскурсія до Істориуо-краєзнавчого музею

Екскурсія до Істориуо-краєзнавчого музею

Зустріч з директором заповідника

Зустріч з директором заповідника

Екскурсію по запіднику проводить Шевчик В.Л.

Екскурсію по запіднику проводить Шевчик В.Л.

Екскурсія до музею Народно-декоративного мистецтва

Екскурсія до музею Народно-декоративного мистецтва

Підготувала:
Кондратьєва Т.В., методист з наукової роботи
КЗО “ОЕНЦДУМ”

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар