У Чернівецькому ОЦЕНТУМ стартував місячник зустрічі птахів | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** квітень-листопад 2024 року - триває оформлення дослідження щодо цвітіння води, документування і підготовка відеоматеріалу та реєстрація в науково-освітньому проєкті «Вчителі та учні досліджують явище цвітіння водойм в Україні» у 2024 році (заочно) *** до 26 квітня 2024 року - надсилання конкурсних робіт на Всеукраїнський есе патріотично-громадянської тематики «Єднанням сильні!» (заочно) *** 27-29 квітня 2024 року - фінал Міжнародної екологічної олімпіади наукових проєктів з охорони довкілля «DreamECO» (змішаний формат) *** до 28 квітня 2024 року - подання матеріалів на проєкт «ЄНОТІК» (заочно) *** до 03 травня 2024 року - триває подання матеріалів на участь у Всеукраїнській кампанії «Історія моєї школи» (заочно) *** 07 - 09 травня 2024 року - фінал Всеукраїнського конкурсу винахідницьких і раціоналізаторських проєктів еколого-натуралістичного напряму (очно або дистанційно) *** 15 - 30 травня 2024 року - фінал Всеукраїнського конкурсу «Парки – легені міст і сіл» (заочно) *** 21 - 23 травня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнського конкурсу дослідницько-експериментальних робіт з природознавства «Юний дослідник» (очно) *** 22 - 24 травня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнського конкурсу «Земля – наш спільний дім» (змішаний формат) *** 28 - 30 травня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнського турніру з природничих дисциплін «NATURE» (очно) *** вересень 2023 року-травень 2024 року - триває Всеукраїнська інтернет-олімпіада «Крок до знань» у 2023/2024 навчальному році (онлайн, дистанційно) *** серпень 2023 р. - липень 2024 р. - Рік клімату та вуглецевої кампанії (акція за міжнародною програмою GLOBE) (заочно) *** 24 - 26 вересня 2024 року - фінал Всеукраїнського екологічного конкурсу «Eco-Hackathon» у 2024 році (очно або онлайн) *** до 1 жовтня 2024 року - Надсилання фотоматеріалів до «Першого українського віртуального депозитарію-визначника юного натураліста» (заочно) *** до 15 листопада 2024 року - триває подання матеріалів на Всеукраїнський конкурс «Птах року – 2024» (заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнський конкурс рукописів навчальної літератури та віртуальних освітніх ресурсів з еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти «Нове позашкілля»(заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнську виставку видавничої продукції з позашкільної освіти (Заочні педагогічні читання «Позашкільна педагогіка»)(заочно)


У Чернівецькому ОЦЕНТУМ стартував місячник зустрічі птахів

Невід’ємною частиною нашого життя є птахи. Вони поширені скрізь, де є на Землі сприятливі умови до їхнього життя. На Земній кулі їх налічується 8700 видів, а в Україні – майже 770 видів.

Здається, зовсім недавно, ми з глибоким щемом у душі проводжали останні журавлині ключі, останні зграї гусей та качок. А вже зараз настала пора, коли знову, уже в котрий раз, іде велике переселення птахів із вирію. На шляху їх чекають перешкоди й біди. Густі тумани сірою стіною встають перед крилатими мандрівниками. Морські бурі ламають їм пір’я, збивають крила, відносять далеко від берегів. Але через усі перешкоди летять вони на батьківщину, до своїх гнізд, несучи на своїх утомлених крилах весну.

Приліт птахів із теплого краю, із далекого вирію у наші рідні краї – характерна ознака весни. У цю пору вони особливо уразливі й потребують посиленої уваги та охорони, оскільки незабаром почнуть виводити та доглядати своїх пташенят.

Український народ здавна з повагою ставився до своїх пернатих друзів. Ще від сивої давнини наші пращури святкували 9 березня – повернення (Обратіння) перелітних птахів до рідних країв. Напередодні цього свята в українських селах випікали з борошна обрядове печиво у формі пташечок – «жайворонки». За давніми легендами, ця пташка народилась із сонячного жару, бо прокинулась разом із сонцем і своїм срібним голосочком сповіщала про прихід весни. Жайворонки несуть на своїх крилах золоті ключі, якими зиму замикають і відмикають літо.

Звернути увагу людства на проблеми збереження пташиного світу – завдання, яке стосується всіх країн і континентів. 1 квітня 1906 року була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів. З тих пір щороку в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» проходить Міжнародний день птахів.

Юннати Чернівецького обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді щорічно активно долучаються до місячника зустрічі перелітних птахів, який проходить в березні-квітні. Не став винятком і цей рік. Впродовж місячника вихованці гуртків ознайомлюються з видовим різноманіттям перелітних птахів своєї місцевості, вивчають їх біологію, як охороняти та дбайливо ставитись до них, розповідають цікаві факти про життя птахів, переглядають цікаві відеофільми, беруть участь у вікторинах, конкурсах, бесідах про значимість птахів у природі та для людини, виготовляють стінгазети, фотографії, малюнки, листівки – привітання своїм пернатим друзям тощо. Та найбільше подобається юннатам встановлювати на території дендрарію Чернівецького ОЦЕНТУМ годівнички та наповнювати їх кормами для птахів, розвішувати шпаківні, синичники. Цією роботою наші вихованці займаються впродовж усього осінньо-зимового періоду – важкого та безкормного часу для наших пернатих друзів. Проте і тим птахам, що повернулися із зимівлі, потрібна підгодівля, адже земля тільки-но звільнилася від снігу, корм знайти дуже нелегко…

Охорона птахів – спільна справа усіх небайдужих і надзвичайно важливо знати особливості біології тих, кого ми охороняємо. Значну просвітницьку роботу в цьому напрямі здійснюють співробітники відділу природи Чернівецького обласного краєзнавчого музею, зокрема, щорічно впродовж березня вони проводять тематичні екскурсії, на яких знайомлять з орнітофауною нашого краю, ілюструючи цікаву розповідь численними музейними експонатами.

У вихованців нашого центру давні дружні стосунки зі співробітниками музею. З метою вивчення видів перелітних птахів рідного краю гуртківці щорічно відвідують відділ природи. Ось і цьогоріч, тільки-но розпочався місячник зустрічі птахів, вихованці гуртків «Основи фенології», «Здоровим бути модно» та «Природа рідного краю» (на базі гімназії № 2) побували у Чернівецькому обласному краєзнавчому музеї , де для них провели лекційно-екскурсійні заняття керівники гуртків та науковий співробітник музею – Галина Анатоліївна Голубєва. Найактивніші юннати, які показали неабиякі знання щодо особливостей будови, біології, гніздової поведінки птахів, отримали у подарунок брошури «Тварини з Червоної книги України в національному природному парку «Хотинський» з серії «Вони підлягають охороні», авторами якої є знані у краї науковці – кандидати біологічних наук Ігор Васильович Скільський, Назар Анатолійович Смірнов та кандидат географічних наук, старший науковий співробітник Віталій Павлович Коржик.

На сьогоднішній день багато видів птахів перебуває під загрозою зникнення. Часто їх доля залежить від поведінки людей, адже навіть голосна розмова, просто людська присутність можуть примусити птахів покинути місця, де вони не один рік жили, а знайти нові досить складно. Не буде місця для гнізда – не з’являться пташенята. Відомо, що через це зникали цілі види. Особливо болісно впливає господарська діяльність людини: розорювання земель, осушування боліт, застосування міндобрив і отрутохімікатів, вирубування лісів, викошування трав… Усе це для багатьох птахів – справжні катастрофи…

Турбота про птахів – це не тільки екологічна проблема. Адже, це частинка нашого життя, нашої культури, більше того – нашого світогляду, нашого світовідчуття…

Юннати Чернівецького обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді звертаються до всіх небайдужих громадян, організацій, школярів приєднатися до місячника зустрічі птахів. Давайте зустрінемо птахів новими будиночками, нагодуємо їх. І почуємо від них чарівний весняний спів. Сьогодні птахи, як ніколи, потребують нашої допомоги!

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар