Комунальний заклад «Станція юних натуралістів» Рівненської обласної ради
Натуралістична робота на Рівненщині бере свій початок з перших повоєнних років.
У квітні 1945 року створюється Рівненська обласна дитяча, а в м. Дубно – міська технічна і сільськогосподарська станції (перший директор обласної дитячої станції – Головченко Людмила Євгенівна).
Один з перших гуртків юних натуралістів був організований заслуженим вчителем УРСР І.Ф. Кулішем у Рівненській середній школі № 6.
З часом обласну дитячу технічну і сільськогосподарську станцію було реорганізовано на два окремі заклади. А з 1952 р. Рівненська обласна станція юних натуралістів почала функціонувати як окрема структура.
У 1959 році обласна станція юних натуралістів отримала нове приміщення по вул. Тополевій (17 Вересня, В.Чорновола), 79-Б, площею 614 кв.м. Загальна земельна ділянка 16 га, в т.ч. – 12,5 га саду. За цією адресою заклад працює вже понад 58 років.
Приміщення станції юних натуралістів до сьогодні дивує відвідувачів своєю архітектурою. Ця будівля має свою історію.
В 1901 році до м. Рівне приїжджає працювати приватно-практикуючий лікар Сегал Меєр Янкелевич. На вул. Поштовій, 11 (центральна частина міста) він мав приватну лікарню. На першому поверсі лікар приймав хворих, а на другому жив сам із сім’єю. Згодом, на вул. Тополевій, 79 (сьогодні вул. В.Чорновола) Він звів заміський будинок, і заклав великий сад. Сім’я Сегала проживала тут до початку війни.
У 1959 році на Станції функціонувала лише одна теплиця площею 50 кв.м. У 1963 році збудовано другу теплицю площею 200 кв.м.
У 1998 році введено в дію третю теплицю. Сьогодні площа тепличного господарства складає 400 кв. м.
За останні роки матеріальна база комунального закладу „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради поповнилась новими технічними засобами навчання, відремонтовано усі теплиці, центральний та лабораторний корпуси.
2002 року укладено угоду про співпрацю між Рівненським державним гуманітарним університетом і Станцією юних натуралістів. Станція стає навчально-науковою виробничою базою для проведення лекційних, практичних, семінарських та лабораторних занять зі студентами. Сьогоднікомунальний заклад “Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради розташована в межах міста Рівного на площі 7,84 га. Із цієї площі 6,5 га займають навчально-дослідні земельні ділянки, що включають плодовий сад, ягідник, виноградники, квітники, дендропарк, відділки овочевих та плодових культур, ділянки лікарських рослин, колекційні ділянки багаторічних квіткових рослин, пасіка.
В овочевій теплиці (площа 113 кв.м) юннати проводять досліди, вирощують розсаду овочевих культур, взимку отримують зелену цибулю, салат, кріп, петрушку. У квітковій теплиці (площа 74 кв.м) вирощується понад 130 видів кімнатних рослин.
На базі Станції юних натуралістів організовано роботу відділів: інформаційно-методичного (завідувач Гайдаченко Л.П.), організаційно-масового (завідувач Шехтер Л. М.), біології і сільського господарства (завідувачіВласик А.М., Бобровська В.А.), екології і квітництва (завідувач Катюха В.В.), працює 24 педагоги, 22 з яких мають вищу освіту, 4 педагоги – Відмінники освіти України.
Заняття гуртків проводяться у 16 кабінетах: 2 куточки живої природи; кабінети лікарських рослин, біології, сільського господарства та квітникарства; фітовітальня; майстерня народних ремесел. У кабінеті педмайстерності проходять семінари для курсантів, керівників гуртків, вчителів біології, заступників директора з виховної роботи. У кімнаті народознавства „Берегиня” зібрано старовинний український одяг та предмети народного вжитку, оформлено куточок бережливого ставлення до хліба.
Лекційна зала вміщує бібліотеку на 2000 примірників, відеотеку з 29 відеофільмів еколого-натуралістичної тематики.
У майстерні народних ремесел працюють гуртки лозоплетіння та розпису тканини, а в майстерні пасічника виготовляють нові вулики, рамки, проводять дослідження юні бджолярі.
Обладнана актова зала, де проходять масові натуралістичні заходи та, під час обласних змагань, оформляються тематичні виставки.
У закладі працює 65 гуртків, творчі об’єднання, клуби, в яких навчається 972 учні.
Активну життєву позицію займають вихованці екологічного театру (керівник Шехтер Л.М.). Під час виступів юні природоохоронці демонструють своє бачення проблем забруднення довкілля, пропагують свідоме ставлення до природи, пропонують шляхи вирішення екологічних проблем.
Члени учнівського трудового загону „Світанок” є учасниками і переможцями обласних та Всеукраїнських конкурсів, акцій, змагань.
Сьогодні актуальним є питання єдності теоретичних знань з практикою, зв’язку школи з життям. Одним із засобів, що забезпечують цей зв’язок є екологічні експедиції.
Педагогами закладу започатковано проведення щорічної обласної екологічної експедиції учнівської молоді „ЮНЕКО”.
Учасниками експедиції є переможці обласних та Всеукраїнських конкурсів еколого-натуралістичного спрямування. Наметове містечко експедиції розташовується на території Рівненського природного заповідника.
Комунальний заклад “Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради – одна зі сходинок у визначенні майбутньої професійної діяльності учнів.
Займаючись в профільних гуртках, діти знайомляться з рядом професій, які не охоплює шкільна програма.
Серед колишніх юннатів Рівненської області вчені, вчителі, в їх числі три керівники гуртків, що працюють зараз, завідувач мето-дичного відділу Гайдаченко Л.П., керівник гуртків Бондар Т.В. та нинішній директор Станції юних натуралістів Остафійчук Т.В., яка обіймає цю посаду з 2001 року.
Методичну роботу в закладі спрямовано на удосконалення навчально-виховного процесу закладу, його програмно-методичне забезпечення, запровадження нових форм і методів діяльності, підвищення майстерності педагогічних працівників. Головними завданнями інформаційно-методичного відділу (завідувач Гайдаченко Л.П., методисти Мороз Є.П., Власюк І.М.) є задоволення потреби педагогічних працівників у оволодінні сучасними технологіями навчання і виховання, у отриманні нової наукової інформації, які покликані розвивати творчий потенціал сучасного педагога, вдосконалювати його методичну культуру.
Однією з колективних форм методичної роботи є організація теоретичних та практичних семінарів з програмно-методичного забезпечення профільного навчання, які проводяться з метою координації педагогічної діяльності з біологічної освіти та виховання.
Щотижня проходять засідання Школи педагогічної майстерності. Під час занять керівники гуртків обмінюються з колегами власними напрацю-ваннями з певних напрямків роботи.
Звичною практикою стало застосування в педагогічній практиці методу портфоліо керівника гуртка, що дозволяє педагогам систематизувати навчально-виховну, методичну, самоосвітню та науково-дослідницьку діяльність. Вихованці гуртків також готують портфоліо особистих досягнень.
З 2002 року започатковано випуск науково-методичного бюлетеня „Екологічний вісник”, в якомурозміщується інформація щодо організації роботи з садівництва, квітникарства, шкільних лісництв, на начально-дослідній земельній ділянці, актуальні питання еколого-натуралістичної роботи та ін.
З січня 2016 року заклад почав плідно співпрацювати із Рівненською обласною державною телерадіокомпанією при підготовці науково-пізнавальної телепередачі для малят ,,Невгамовні дослідники”.
Формування екологічної свідомості людини відбувається упродовж всього життя, на всіх сходинках освіти – від дитячого садка до середньої та вищої школи. На Рівненщині важливу роль у цьому відіграє комунальний заклад „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради.
НАШІ ДОСЯГНЕННЯ:
Перемога у відкритому Рейтингу якості позашкільної освіти „Золота когорта позашкільників” у категорії „Позашкільні заклади обласного підпорядкуванні” серед профільних позашкільних навчальних закладів, нарогоджено дипломом „Флагманпозішкільної освіти України” (2016 рік);
І місце у обласному конкурсі „Кращий позашкільний навчальний заклад року” у номінації „Позашкільний заклад обласного підпорядкування” (2016 рік);
Гран-Прі у Всеукраїнському дитячому фестивалі „Україна – сад” (2016 рік);
І місце у Всеукраїнськомуконкурсі „Мистецтвоаквадизайну” (2016 рік);
Гран-Прі у Всеукраїнському конкурсі з квітникарства та ландшафтного дизайну „Квітуча Україна” (2017 рік);
ІІІ місце в ХІ Всеукраїнському експедиційно-польовому зборі команд юних екологів (2017 рік);
ІІ місце у Всеукраїнському конкурсі з флористики та фітодизайну „Україна вишивана”;
ІІ місце у Всеукраїнському зльоті виробничих бригад, трудових аграрних об’єднань загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів (2017 рік).
e-mail: rivneosun2007@ukr.net
Сайт: http://www.rivneosun.com.ua