Юннати Хмельниччини: юні лісівники учнівського лісництва Нетішинського краєзнавчого центру | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** квітень-листопад 2024 року - триває оформлення дослідження щодо цвітіння води, документування і підготовка відеоматеріалу та реєстрація в науково-освітньому проєкті «Вчителі та учні досліджують явище цвітіння водойм в Україні» у 2024 році (заочно) *** до 26 квітня 2024 року - надсилання конкурсних робіт на Всеукраїнський есе патріотично-громадянської тематики «Єднанням сильні!» (заочно) *** 27-29 квітня 2024 року - фінал Міжнародної екологічної олімпіади наукових проєктів з охорони довкілля «DreamECO» (змішаний формат) *** до 28 квітня 2024 року - подання матеріалів на проєкт «ЄНОТІК» (заочно) *** до 03 травня 2024 року - триває подання матеріалів на участь у Всеукраїнській кампанії «Історія моєї школи» (заочно) *** 07 - 09 травня 2024 року - фінал Всеукраїнського конкурсу винахідницьких і раціоналізаторських проєктів еколого-натуралістичного напряму (очно або дистанційно) *** 15 - 30 травня 2024 року - фінал Всеукраїнського конкурсу «Парки – легені міст і сіл» (заочно) *** 21 - 23 травня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнського конкурсу дослідницько-експериментальних робіт з природознавства «Юний дослідник» (очно) *** 22 - 24 травня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнського конкурсу «Земля – наш спільний дім» (змішаний формат) *** 28 - 30 травня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнського турніру з природничих дисциплін «NATURE» (очно) *** вересень 2023 року-травень 2024 року - триває Всеукраїнська інтернет-олімпіада «Крок до знань» у 2023/2024 навчальному році (онлайн, дистанційно) *** серпень 2023 р. - липень 2024 р. - Рік клімату та вуглецевої кампанії (акція за міжнародною програмою GLOBE) (заочно) *** 24 - 26 вересня 2024 року - фінал Всеукраїнського екологічного конкурсу «Eco-Hackathon» у 2024 році (очно або онлайн) *** до 1 жовтня 2024 року - Надсилання фотоматеріалів до «Першого українського віртуального депозитарію-визначника юного натураліста» (заочно) *** до 15 листопада 2024 року - триває подання матеріалів на Всеукраїнський конкурс «Птах року – 2024» (заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнський конкурс рукописів навчальної літератури та віртуальних освітніх ресурсів з еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти «Нове позашкілля»(заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнську виставку видавничої продукції з позашкільної освіти (Заочні педагогічні читання «Позашкільна педагогіка»)(заочно)


Юннати Хмельниччини: юні лісівники учнівського лісництва Нетішинського краєзнавчого центру

Мале Полісся є своєрідною фізико-географічною областю Українського Полісся, що простягається північною Хмельниччиною від міста Полонного, через Шепетівщину та Славутчину і аж до Рави-Руської.

Саме в цій зоні, на берегах річок Горинь та Гнилий Ріг збудовано місто-красень Нетішин – супутник Хмельницької АЕС, котра стала його атомним енергетичним серцем і годувальницею для мешканців, джерелом достатку й соціально-економічного і культурного розвитку міста й навколишніх сіл, центром своєрідного природно-промислового регіону, до якого входить частина Малого Полісся.

В межах міста та на його околицях знаходиться 4 природозаповідних території: ботанічний заказник «Дорогоща», в лісах якого зростають рідкісні плауни, лілія лісова, кадило сарматське, орхідеї; заказник «Праліс» – старий дубово-грабовий ліс, деревостан якого разом з грабом утворюють 200-літні дуби; заповідне урочище «Вільшина» – мальовнича ділянка вільхового лісу та болотистої луки, де охороняються рідкісні орхідеї, пальчатокорінники м’ясочервоний і плямистий, заповідне урочище «Півнева Гора» – сосновий бір з реліктовими папоротями та іншими раритетами рослинного світу.

Все це природне багатство відкриває місцевим педагогам можливість у різноманітних організаційних формах проводити з місцевими школярами вивчення навколишнього світу й оберігати його ліси, ріки флору і фауну.

З метою виховання у дітей дбайливого ставлення до природи, розширення і поглиблення знань у галузі природничих наук, набування ними практичних умінь та навичок ведення лісового господарства, у 2005 році позашкільним навчальним закладом «Краєзнавчий центр» міста Нетішина і Державним підприємством «Славутське лісове господарство» було створено учнівське лісництво (директори – Олена Олександрвна Матус та Віктор Вікторович Сапожнік). До його лісоохоронних лав прийняли 30 нетішинських школярів, а очолили їх керівник еколого-натуралістичного гуртка краєзнавчого центру «Юні лісівники» Аліна Михайлівна Біла та лісничий Нетішинського лісництва Андрій Петрович Ткачук.

Тепер за учнівським лісництвом закріплено 5383 га лісу для проведення навчальних теоретичних і практичних занять, експериментально-дослідницької роботи, збирання насіння та лікарської сировини, охорони, захисту та благоустрою лісів. Основні лісоутворюючі культури на території лісництва: сосна звичайна, дуб звичайний, м’яколистяні породи. Вікова структура вкритих лісом земель: молодняки – 13%, середньовікові – 47%, пристигаючі – 21%, стиглі і перестиглі – 19%.

Заповідними куточками рідного краю юні природолюби зі своїми керівниками проклали маршрут навчальної екологічної стежки «Моніторинг за станом навколишнього середовища», де ними проводиться дослідницька робота, охороняються рослини (перстач прямолистий, анемона дібровна, півонія вузьколиста, сон широколистий, горицвіт весняний) занесені до Червоної книги України.

Щорічно вихованці учнівського лісництва та гуртків беруть активну участь в акції «Майбутнє лісу в твоїх руках»: молодші – малюють малюнки, а середнього шкільного віку – пишуть твори на тему «Людина та ліс». Старшокласники саджають сіянці сосни звичайної, прополюють молоді насадження, прибирають сміття обабіч доріг у лісових масивах, зацікавлено знайомляться з літературою про ліс та особливостями отримання професії лісівника. Наставники-лісівники і керівник гуртка юних лісівників проводять з ними змістовну профорієнтаційну роботу.

Своє перебування у лісництві та профільному гуртку краєзнавчого центру діти пояснюють по-різному: для одних це цікаво, для інших – своєрідна розвага, а для решти – перша сходинка на шляху до вибору і здобування майбутньої професії.

Аліна Михайлівна прагне навчити своїх вихованців у першу чергу простих речей – не зривати квітів, не ламати паростки, гілку дерева без потреби, не смітити в природі та забруднювати воду річки, ставка, озера чи криниці або джерела – борони Боже!, не ображати пташок, тваринок і не топтати мурашок. Вона щиро сподівається, що навчившись любити природу, кожен з них зможе любити й людей.

Садити ліс – справа нелегка і дуже відповідальна. А ще така праця виховує. Бо хоча б раз посадивши дерево, вже його ніколи не пошкодиш. Та ще й буде навпаки – станеш першим захисником дерев і лісових насаджень.

Співпраця краєзнавчого центру з Нетішинським та Кривинським лісництвами (лісничі Андрій Петрович Ткачук і Олександр Петрович Кравчук) відкривала педагогам та лісівникам можливості для екологічного обґрунтування, планування на перспективу й реалізації спільних проектів, які мають практично-діяльнісний характер, що забезпечуватимуть, у першу чергу, засвоєння юними лісівниками знань про ліс та навичок виконання лісогосподарських робіт.

Лісничий Андрій Петрович Ткачук і його колеги-лісівники ділилися з школярами своїми професійними знаннями, розповідали й показували їм практичні прийоми посадки дерев та кущів, знайомили з основними видами роботи по догляду за молодими саджанцями на прикладі посадки туї, ялівцю козацького, сосни звичайної та інших деревних порід.

Під час проведення заходів Світового тижня лісу природа подарувала всім сонячну погожу днину і вихованці учнівського лісництва з ентузіазмом та великим задоволенням долучилися до акції «Майбутнє лісу – в твоїх руках» і створення нових лісів. В цей день вони разом з працівниками лісництва виїхали на лісовий масив для посадки сіянців сосни звичайної.

З гарним настроєм, передчуттям відкриття великої таємниці, діти брали мечі Колесова, сіянці сосни звичайної і розпочинали закладати новий ліс. Поруч з початківцями постійно працювали досвідчені фахівці, які проводили їм справжні майстер-класи з посадки лісу. А для дітей це була велика радість – єднання з природою, відкриття світу, розуміння того, що вони причетні до його розвитку. Бо ж посадити власними руками дерева і уявити, як вони ростимуть далі, підніматимуться кронами до життєдайного сонця, ставатимуть потужними зеленими велетнями – це схоже на чудо. І коли діти беруть у цьому процесі участь, вони теж створюють частинку майбутнього – для цього лісу, свого краю, держави.

Кожного року вихованці учнівського лісництва приймають участь у всеукраїнських, обласних та міських тематичних конкурсах, акціях та операціях, зокрема: «Майбутнє лісу у твоїх руках», «Ліси для нащадків», «Біощит», «Мій рідний край, моя земля», «За чисте довкілля» та ін.

Серед найбільш вдалих дослідницьких проектів юних лісівників – «Санітари Кривинського лісу» (Білий Влад), «Зберегти світ чистим для майбутніх поколінь» (Горлачук Анна), «Хочеш довго жити – навчись світ любити» (Нікітчук Тетяна), «Народна медицина в системі традиційно-побутової культури жителів м. Нетішин» (Содоль Ольга).

Щорічно гуртківці краєзнавчого центру долучаються до участі у весняній толоці, лісогосподарських акціях «Посади своє дерево», операціях «Ліси для нащадків», «Годівничка» та дитячих конкурсах малюнків і творів на тему «Людина та ліс».

А ще, вихованці гуртка «Юні лісівники» зацікавлено займаються охороною та захистом мурах як дуже важливої ланки природного угрупування, котра активно сприяє підвищенню життєздатності лісів. У лісництві вони огородили 12 гнізд рудих лісових мурашок. Отже, охорона мурашників – не просто дитяча забавка, а серйозна справа, якою сьогодні займаються сотні людей найрізноманітніших професій. Також дуже важливо, щоб якнайбільше дітей цікавились цими комахами і приєднувалися до роботи з охорони мурашників, оскільки руді лісові мурашки – дуже важлива ланка природного угрупування, яка активно сприяє підвищенню життєздатності лісів.

На навчальних заняттях з юними лісівниками проводиться агітаційно-масова та роз’яснювальна робота про дбайливе ставлення до корисних видів мурашок і турботу щодо збереження їх мурашників: лекції, бесіди, тематичні заняття, випуски агітаційних плакатів. Як показала практика цієї роботи – необхідно й надалі вдосконалювати у закладах освіти форми і методи такого напрямку дитячої творчості та природоохоронної діяльності.

Не зупиняючись на досягнутому, керівник учнівського лісництва і гуртка «Юні лісівники» Аліна Михайлівна Біла, за підтримки своїх колег та шефів-лісівників, наполегливо продовжує педагогічний пошук і головною метою своєї діяльності бачить озброєння вихованців сучасними методами пізнання та раціонального перетворення навколишнього світу.

Вона переконана, що кожне посаджене юними лісівниками дерево, дбайливо ними вирощене та збережене – це, без перебільшення, цінний вклад у зелену скарбницю природи, дарунок майбутнім поколінням, справжня ціна якого визначиться лише через десятки років і вимірюватиметься вона не лише у грошовому еквіваленті, бо ж ліс – це і частина нашого життя, природний фактор, який відчутно впливає на екологічний стан навколишнього середовища, на наше здоров’я і життя.

І важко не погодитись з думкою цього педагога-ентузіаста, яка присвятила себе і свої знання про природу такій прекрасній справі. Адже немає величнішого і світлішого на землі за мелодію лісу!

Варто відзначити, що окрім Нетішинського лісництва, на базі виробничих підрозділів ДП «Славутське лісове господарство» функціонують ще сім шкільних учнівських лісництв, 3 – на теренах шкіл району та 4 – створені міськими школами, що свідчить про долучення до лісогосподарської сфери як мешканців села, так і мешканців міста. Багато років плідно й результативно на Славутчині працюють Жуківське, Головлівське, Старокривинське учнівські лісництва, що створені на базі сільських шкіл та такі ж самі дитячі творчі об’єднання у ЗОШ № 1,3,4,7 міста Славути.

Сподіваємось, що приклад діяльності юних лісівників міста Нетішина буде прикладом для тих педагогів нашого краю, хто робить перші кроки у практичній співпраці з лісівниками задля своїх учнів та вихованців.

Олена Зотова, методист Хмельницького ОЕНЦУМ.

Ми тут не лише гості і нам тут завжди раді.

Ми тут не лише гості і нам тут завжди раді.

Юні природолюби на навчальному занятті  в нетішинському лісі.

Юні природолюби на навчальному занятті в нетішинському лісі.

Навчальне заняття в залі ''Тваринний світ регіону'' Нетішинського краєзнавчого музею.

Навчальне заняття в залі ”Тваринний світ регіону” Нетішинського краєзнавчого музею.

Юні нетішинські лісівники милуються природою у весняному лісі.

Юні нетішинські лісівники милуються природою у весняному лісі.

Тут буде ліс, посаджений нашими власними руками.

Тут буде ліс, посаджений нашими власними руками.

Заліснюємо приміську територію м. Нетішина.

Заліснюємо приміську територію м. Нетішина.

Заліснюємо приміську територію м. Нетішина. (2)

Заліснюємо приміську територію м. Нетішина. (2)

Працюємо уже самі мечем Колесова з лісівником-наставником.

Працюємо уже самі мечем Колесова з лісівником-наставником.

Навчаємось правильно  працювати мечем Колесова і садити новий ліс.

Навчаємось правильно працювати мечем Колесова і садити новий ліс.

Навчаємось працювати мечем Колесова і правильно садити ліс.

Навчаємось працювати мечем Колесова і правильно садити ліс.

Навчаємось працювати мечем Колесова.

Навчаємось працювати мечем Колесова.

Юних нетішинських лісівників навчають садити ліс досвідчені лісівники-наставники.

Юних нетішинських лісівників навчають садити ліс досвідчені лісівники-наставники.

Юні нетішинські лісівники готові до навчальної  лісогосподарської праці у весняному лісі.

Юні нетішинські лісівники готові до навчальної лісогосподарської праці у весняному лісі.

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар