Кому дістанеться 1,5 млн гектарів лісу?
Із 10 мільйонів гектарів лісів, які ростуть в Україні, 1,5 мільйона незабаром можуть змінити своїх господарів та/або користувачів. Це станеться внаслідок реалізації децентралізації та земельної реформи. Зокрема, після передачі у розпорядження територіальних громад земель поза межами населених пунктів. Ці 1,5 млн га – це землі, які не передані у користування (зокрема, землі запасу), або землі колишньої колективної власності.
Нещодавно цю тему детально обговорили у представництві Світового банку в Україні на круглому столі «Виклики й можливості для лісового сектора: зв’язок із децентралізацією та земельною реформою».
Існує ризик, що ці ліси будуть вирубані, а земля – передана під інше цільове використання, зокрема, забудову. Адже існуючі на сьогодні запобіжники (процедура зміни цільового використання земель) не є такими, що не можна обійти.
У той же час експерти проекту «Сприяння реформі лісового сектора в Україні» наголошують, що ніхто не має і за результатами зазначених реформ не матиме права зазіхати на землі державного лісового фонду та землі заповідників та національних парків. Хоча як держлісгоспи, так й установи ПЗФ (природно-заповідного фонду), які через бюрократизм на усіх рівнях та брак фінансування не вдалося оформити документи на землю та інші правовстановлюючі документи, можуть мати проблеми при узгодженні своїх меж.
За підсумками круглого столу експерти порекомендували Верховній Раді ухвалити зміни до Лісового кодексу щодо визначення насаджень, що підпадають під поняття «ліс», спростити механізм отримання правовстановлюючих документів для постійних лісокористувачів на землю лісогосподарського призначення та розробити проект закону щодо врегулювання правових засад охорони, захисту, відтворення та використання полезахисних лісових насаджень.
Низку рекомендацій також розроблено для міністерств та відомств.
Повний текст рекомендацій – за лінком https://www.lisportal.org.ua/
Прес-центр ЕкоПраво-Київ