Кому дістанеться 1,5 млн гектарів лісу? | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** до 15 грудня 2023 року - триває заявлення на Всеукраїнський конкурс «Юний селекціонер і генетик» у 2023/2024 навчальному році (заочно) *** до 15 грудня 2023 року - подання матеріалів заочних Всеукраїнських конкурсів: Конкурс внутрішнього озеленення закладів освіти «Галерея кімнатних рослин», Конкурс зовнішнього озеленення закладів освіти «Парад квітів біля школи» (заочно) *** 20 грудня 2023 року - 25 січня 2024 року триватиме заключний етап Всеукраїнського конкурсу «Новорічна композиція» (заочно) *** до 29 грудня 2023 р. - надсилання фотоматеріалів на Всеукраїнський заочний конкурс робіт юних фотоаматорів «Моя країна – Україна!» (заочно) *** до 19 січня 2024 року - триває реєстрація участі в науково-технічному конкурсі «Eкo-Техно Україна» (заочно) *** до 22 січня 2024 року - подання матеріалів на ІІ етап Всеукраїнської виставки-конкурсу «Український сувенір» (заочно) *** до 1 березня 2024 року - падсилання фотоматеріалів до «Панорами Всеукраїнського профільного табору оздоровлення та відпочинку «Юннат» (заочно) *** до 08 квітня 2024 року - надсилання конкурсних робіт на участь у VІІ Всеукраїнському конкурсі «Гуманне ставлення до тварин» *** до 28 квітня 2024 року - подання матеріалів на проєкт «ЄНОТІК» *** вересень 2023 року-травень 2024 року - триває Всеукраїнська інтернет-олімпіада «Крок до знань» у 2023/2024 навчальному році (онлайн, дистанційно) *** серпень 2023 р. - липень 2024 р. - Рік клімату та вуглецевої кампанії (акція за міжнародною програмою GLOBE) (заочно) *** до 1 жовтня 2024 року - Надсилання фотоматеріалів до «Першого українського віртуального депозитарію-визначника юного натураліста» (заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнський конкурс рукописів навчальної літератури та віртуальних освітніх ресурсів з еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти «Нове позашкілля»(заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнську виставку видавничої продукції з позашкільної освіти (Заочні педагогічні читання «Позашкільна педагогіка»)(заочно)


Кому дістанеться 1,5 млн гектарів лісу?

Із 10 мільйонів гектарів лісів, які ростуть в Україні, 1,5 мільйона незабаром можуть змінити своїх господарів та/або користувачів. Це станеться внаслідок реалізації децентралізації та земельної реформи. Зокрема, після передачі у розпорядження територіальних громад земель поза межами населених пунктів. Ці 1,5 млн га – це землі, які не передані у користування (зокрема, землі запасу), або землі колишньої колективної власності.

Нещодавно цю тему детально обговорили у представництві Світового банку в Україні на круглому столі «Виклики й можливості для лісового сектора: зв’язок із децентралізацією та земельною реформою».

Існує ризик, що ці ліси будуть вирубані, а земля – передана під інше цільове використання, зокрема, забудову. Адже існуючі на сьогодні запобіжники (процедура зміни цільового використання земель) не є такими, що не можна обійти.

У той же час експерти проекту «Сприяння реформі лісового сектора в Україні» наголошують, що ніхто не має і за результатами зазначених реформ не матиме права зазіхати на землі державного лісового фонду та землі заповідників та національних парків. Хоча як держлісгоспи, так й установи ПЗФ (природно-заповідного фонду), які через бюрократизм на усіх рівнях та брак фінансування не вдалося оформити документи на землю та інші правовстановлюючі документи, можуть мати проблеми при узгодженні своїх меж.

За підсумками круглого столу експерти порекомендували Верховній Раді ухвалити зміни до Лісового кодексу щодо визначення насаджень, що підпадають під поняття «ліс», спростити механізм отримання правовстановлюючих документів для постійних лісокористувачів на землю лісогосподарського призначення та розробити проект закону щодо врегулювання правових засад охорони, захисту, відтворення та використання полезахисних лісових насаджень.

Низку рекомендацій також розроблено для міністерств та відомств.

Повний текст рекомендацій – за лінком https://www.lisportal.org.ua/

Прес-центр ЕкоПраво-Київ

Поділитися