Напередодні Нового 2020 року з метою обміну досвідом еколого-натуралістичної роботи і налагодження науково-методичної співпраці група педпрацівників Хмельницького ОЕНЦУМ, до якої входили заступник директора з навчально-виховної роботи Леся Олександрівна Демчук, завідувачка організаційно-методичним відділом Катерина Олександрівна Важельська, керівники гуртків Марія Миколаївна Бондар та Іванна Миколаївна Тонкоглаз, відвідала Чернівецький обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді.
Делегацію хмельницьких педагогів-натуралістів гостинно зустріли директорка буковинських натуралістів Головченко Людмила Юріївна і її заступники Чебан Тетяна Никодимівна та Черлінка Любов Василівна з колегами. Обмінюючись навчально-методичною літературою природничо-краєзнавчого змісту, подоляни презентували буковинцям нові інформаційні буклети про ХОЕНЦУМ, навчальні посібники «Ліси Хмельниччини», «Флора Хмельниччини», наукове видання «Хмельниччина» і збірку «Електронна бібліотека юннатів Хмельниччини», розповіли про підготовку до друк нових тематичних видань – «Флора Хмельниччини» та «Енциклопедія лісового господарства Хмельниччини». А буковинські колеги презентували гостям з Поділля кольорові видання – інформаційний буклет про Чернівецький ОЦЕНТУМ, путівник «Зелений пояс Чернівців» і навчальний посібник «Заповідні перлини Буковини».
Педагоги-натуралісти Хмельницького ОЕНЦУМ ознайомилися з роботою еко-лекторію «Природа-наш дім», секцій ОЗБШ «Ботаніка», «Екологія», «Зоологія», «Квітництво», гуртків «Основи здоров’я», «Господарочка», «Квітникарі-аранжувальники», «Пізнай себе», «Природа, фантазія, творчість», «Юний еколог», «Юні акваріумісти», «Юні бджолярі», «Юні друзі природи», «Юні квітникарі» та гуртків декоративно-ужиткового мистецтва, які працюють на базі Чернівецького ОЦЕНТУМ та базових закладів освіти міста.
Особливо зацікавили їх досвід роботи об’єднання раннього розвитку «Малюк», де діти 5-6 років займаються за напрямками «Пізнайко», «Англійська мова», «Рухливі ігри», «Основи здоров’я», «Умілі ручки», «Світ навколо тебе», «Веселий букварик», «Логічні ігри» та досвід дослідницької роботи з юннатами у зоолого-тваринницькому відділі, навчальній пасіці, дендрарії з альпійською гіркою, використання для дозвілля і оздоровлення юннатів закладу у садочку запахів та садочку гурманів.
Також педагоги обласного ЕНЦУМ довідались про особливості і здобутки співпраці їх колег з місцевими науковцями та відвідали пам’ятку архітектури національного значення – Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича – один із найстаріших класичних університетів в Україні, споруджений в 1864-1882 рр. як резиденція буковинських митрополитів за проектом відомого чеського архітектора Йосифа Главки та Трьох-Святительську церкву – діючий православний храм Чернівецької єпархії Православної церкви України. Чернівецьких педагогів-натуралістів і науковців університету здавна поєднують тісні й уже традиційні науково-педагогічні зв’язки, адже тут здобували фахову освіту десятки тисяч освітян їх рідного краю – Буковини. До речі, майже половина педагогічного колективу Хмельницького ОЕНЦУМ – випускники цього університету.
Ознайомлення з перспективними напрацюваннями та обмін досвідом роботи педагогів-натуралістів Чернівецького ОЦЕНТУМ і Хмельницького ОЕНЦУМ було цікавим, змістовним, пізнавальним та корисним, адже завдяки цьому вони зможуть раціонально використовувати досвід один одного у власній педагогічній творчості, практичній еколого-натуралістичній роботі зі здобувачами освіти, дитячому дослідництві, екологічній освіті і вихованні підростаючого покоління. А в травні 2020 року хмельничани й чернівчани спільно з польськими науковцями проводитимуть Всеукраїнський еко-хакатон для учнівської молоді «Х REALITY ECOLOGICAL HACK 2020».
Леся Демчук, Катерина Важельська, працівники Хмельницького ОЕНЦУМ.