Донецький обласний еколого-натуралістичний центр
Юннатівський рух на Донеччині розпочався в 20-х роках ХХ сторіччя, коли був створений перший гурток юних натуралістів при Маріупольському краєзнавчому музеї. Цей гурток засновано в 1926 році Віктором Леонідовичем Голицинським. Юннати займалися в секціях ботаніки, зоології та фізики.
У 1955 році була відкрита Сталінська станція юних мічурінців (зараз – Донецький обласний еколого-натуралістичний центр). З 1957 року розпочалась робота з організації міських і районних станцій в області. Першими з них були: Красноармійська, Амвросіївська, Слов’янська, Великоновоселківська районні станції юних натуралістів.
У 1964 році, за рішенням Донецького облвиконкому, станція юних натуралістів була переведена в селище Піски Ясинуватського р айону. З 1993 року станція змінила назву на Донецький обласний еколого-натуралістичний центр (ДОЕНЦ).
У липні 2014 року внаслідок бойових дій в селищі Піски будівля ДОЕНЦ була зруйнована і центр призупинив свою роботу. З січня 2015 року ДОЕНЦ поновив свою роботу на базі ЗОШ І-ІІІ ступенів № 12 м. Краматорська.
Зараз ДОЕНЦ фактично знаходиться за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вулиця Паркова, буд. 62 (перший поверх, праве крило будівлі).
У різні часи директорами ДОЕНЦ були:
- Бугорков Веніамін Семенович (1955-1960)
- Трунова Катерина Федорівна(1961-1967)
- Мірошниченко Віктор Калістратович (1967 – 1972)
- Колеснік Віталій Олександрович (1973-1981)
- Ассаул Іван Іванович (1982-1992)
- Усенко Антоніна Михайлівна (1992-1993)
- Комаров Ігор Францискович (1994-1997)
- Колеснік Віталій Олександрович (1998-2007)
- Витищенко Ірина Юріївна (2008 -2009)
- Агеєва Лариса Миколаївна (2010-2012)
- Александрова Надія Павлівна (2012-2013)
- Безумов Денис Сергійович (2013-2014).
- Александрова Надія Павлівна (2015-2017)
- Захаров Андрій Олександрович (2017-2020)
- Паращенко Олександр Вікторович (листопад 2020-травень 2022)
З червня 2022 року обов’язки директора ДОЕНЦ виконує Мирна Галина Йосипівна.
Донецький обласний еколого-натуралістичний центр (ДОЕНЦ) – позашкільна установа, що проводить освітню та методичну роботу у сфері біологічної, валеологічної, екологічної, аграрної освіти учнівської молоді в області.
Щорічно ДОЕНЦ здійснює плідну роботу з організації та проведення більше 30 регіональних заходів, обласних етапів Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів, зльотів, науково-практичних конференцій, акцій, виставок та вікторин, до яких долучаються близько 10 тисяч дітей та учнівської молоді з міст, територіальних громад, районів Донецької області.
Станом на початок 2022 року освітній процес у ДОЕНЦ здійснюють 54 педагоги (з них 16 – основних, 38 – сумісників), серед яких 3 педагоги нагороджені нагрудним знаком «Відмінник освіти України»; 2 – мають звання «Майстер сучасного декоративно-прикладного мистецтва», 2 – педагогічне звання «Керівник гуртка-методист»; 2 – наукову ступень кандидата наук.
ДОЕНЦ має живий куточок, працює лабораторія біології та дослідницько-експериментальної роботи.
У закладі в 68 групах/30 гуртках еколого-натуралістичного напряму навчається 1020 вихованців віком від 5 до 21 року.
ДОЕНЦ працює за 5 напрямами діяльності: екологічний – 8 гуртків/20 груп/300 вихованців; біологічний – 8 гуртків/11 груп/165 вихованців; природоохоронний – 8 гуртків/18 груп/270 вихованців; сільськогосподарський – 4 гуртки/8 груп/120 вихованців; художньо-естетичний – 3 гуртків/11 груп/165 вихованців.
Вихованці ДОЕНЦ – активні учасники обласних, Міжнародних та Всеукраїнських заходів. У 2022 році маємо таку результативність: обласний щорічний етнокраєзнавчий фестиваль «Люби і знай свій рідний край», який проводить Департамент екології та природних ресурсів Донецької облдержадміністрації (38 вихованців ДОЕНЦ – переможці); Всеукраїнський конкурс винахідницьких і раціоналізаторських проєктів еколого-натуралістичного напряму (4 переможця); Всеукраїнський біологічний форум учнівської та студентської молоді «Дотик природи» (9 переможців); Всеукраїнський зліт учнівських лісництв закладів загальної середньої та позашкільної освіти (команда ДОЕНЦ – ІІІ місце); Всеукраїнський дитячий фестиваль «Україна – сад» (команда ДОЕНЦ – ІІІ місце); Всеукраїнський конкурс з флористики та фітодизайну «Україна починається з тебе » (команда ДОЕНЦ – ІІІ місце); Всеукраїнський екологічний Хакатон «X REALITY ECOLOGICAL HACK-2021» (два ІІІ місця); на міжнародному конкурсі «Свято талантів. Зоряний шлях» – ІІ місце (Таміла Апозьянц, гурток «Флористика плюс», керівник Тетяна Нестерова).
Молодіжна спілка «Дитячий екологічний парламент» – це школа лідерів, до якої наразі входять не тільки вихованців ДОЕНЦ, а діти з різних міст і територіальних громад Донецької області. На засіданнях парламенту діти Донеччини вчаться бачити проблеми, брати на себе відповідальність, робити корисні справи по збереженню навколишнього середовища. У 2021 році вихованці ДОЕНЦ (керівник Ганна Данильченко) представили проєкт АНТИПАЛ, який здійснюється у партнерстві з ГО «БАХМАТ», МФ «Відродження» за підтримки Швеції задля збереження біорізноманіття та здоров’я людей.
На початок 2022 року в Донецькій області були дієвими обласний еколого-натуралістичний центр та три районні еколого-натуралістичні центри (Великоновосілківський, Мар’їнський та «Донський ЕНЦ» Волноваського району).
За підсумки відкритого Рейтингу якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників» у 2021 році колектив ЕНЦ Мар’їнської міської військової цивільної адміністрації Покровського району Донецької області
в категорії «Заклади позашкільної освіти районного підпорядкування» серед профільних закладів позашкільної освіти України став абсолютним переможцем.
За роки своєї діяльності ДОЕНЦ був неодноразово нагороджений грамотами МОН України, Департаменту освіти і науки Донецької облдержадміністрації, Українського товариства охорони природи, Міністерства аграрної політики України, Національної академії наук України, Міністерством Екології України. Багато вихованців ДОЕНЦ працюють
у закладах освіти і медицини, агрофірмах, на підприємствах ландшафтного та квіткового дизайну.
З кожним роком зростає кількість дітей та учнівської молоді, які беруть участь
у природоохоронній діяльності. Завдяки цьому сподіваємось, що Донецький край
є кому зберегти та сприяти процвітанню у майбутньому!
Наразі, під час воєнного стану в Україні, працівники ДОЕНЦ не лише продовжують дистанційну роботу, а й займаються волонтерською діяльністю, поповнюють банк крові, а директор Олександр Паращенко – вступив до лав ЗСУ, тому ми віримо і знаємо, що все буде Україна!
Наша адреса:
Україна, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Паркова, 62.
Юридична адреса:
Україна, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Василя Стуса, 19.
e–mail: donoenc@gmail.com
Наш сайт:
Офіційна сторінка у Фейсбуці: