НА ХОРТИЦІ ЗМАГАЛИСЬ КРАЩІ КОМАНДИ ЮНИХ БОТАНІКІВ УКРАЇНИ | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** запрошуємо молодь до участі у Всеукраїнській інтернет-олімпіаді «Крок до знань» 2021/2022 навчального року *** до 15 грудня 2021 року триває відбірковий етап Всеукраїнського конкурсу «Юний селекціонер і генетик» 2021/2022 навчального року (заочно) *** до 15 грудня 2021 року триває Відкритий рейтинг якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників» (заочно) *** 15 грудня 2021 року - Узагальнення передового педагогічного досвіду закладів позашкільної освіти еколого-натуралістичного профілю у 2021 р. *** 16-17 грудня 2021 року - Всеукраїнський зліт юних орнітологів


НА ХОРТИЦІ ЗМАГАЛИСЬ КРАЩІ КОМАНДИ ЮНИХ БОТАНІКІВ УКРАЇНИ

Ось і завершився VIІІ Всеукраїнський експедиційно-польовий збір команд юних ботаніків (далі – Збір), який відбувся з 28 по 30 травня і проходив цього року на острові Хортиця (Запорізька область) – Національному історико-культурному заповіднику України, найбільшому острові на Дніпрі, який ще називають зеленим смарагдом Запоріжжя, одному із 7 чудес України.

Те, що експедиційно-польовий збір команд юних ботаніків проходив на Хортиці – дуже знаково, адже острів Хортиця можна розглядати як унікальний ботанічний об’єкт України Це не просто біокомплекс з багатим рослинним світом, в якому присутні безліч рідкісних і унікальних видів рослин. А – це унікальний біокомплекс, на якому зосереджені практично всі види ландшафтів, що зустрічаються на півдні України. Кожен з цих ландшафтів став рідною домівкою для сотень різних видів рослин. Поля, луки, степи, ліси, плавні, скелі, берегова лінія річок, русла і схили балок острова Хортиця – все це щільно заселено величезною різноманітністю рослинного світу.

Отже 28 травня до м. Запоріжжя на Збір приїхали 16 команд з 16 областей України: Вінницької, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Львівської, Миколаївської, Полтавської, Сумської, Тернопільської, Хмельницької, Чернігівської. Це – сучасна українська молодь, яка показала, що ботанік це – натураліст, природолюб який знаходиться в постійному пошуку та в курсі всіх наукових інноваційних звершень. Людина, з креативним складом розуму, високим інтелектом, яка намагається розкрити та розгадати всі таємниці природи. Не дивлячись на свій юний вік – це справжні спеціалісти, які вміють проводити експерименти та дослідження у різних умовах: як в лабораторії, так і на природі. І хто зна, можливо на підставі своїх досліджень та спостережень саме наші юні ботаніки зможуть запропонувати свою власну, нову систематику для рослин, чи нові способи їх розведення або виведення нових сортів.

Хто сказав, що ботаніка – це нудно? Це – міф!

І юні ботаніки блискавично його розвіяли!

На урочисте відкриття Збору були запрошені науковці із Запорізького національного університету (далі ЗНУ) та представник із Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації.

Почесні гості виступили зі словами привітання до всіх дітей та їх керівників і побажали успішно пройти та завершити всі поставлені завдання і не забувати, щ практикум – це не тільки боротьба конкурентних команд між собою за здобуття перемоги, це і нові знайомства, друзі, приємні враження, милування неймовірною природною красою, безліч позитивних емоцій і незабутні спогади про цей казково-мальовничий край.

В рамках Збору, після завершення урочистої частини було організовано:

  1. Огляд фотовиставки «Флористична цінність рослин-ендеміків місцевих пам’яток природи та об’єктів природно-заповідного фонду регіону». При оцінюванні і визначенні кращих фоторобіт, суддям прийшлось не легко, адже кожна робота повністю відповідала темі збору, мала композиційну довершеність і сюжетну лінію.
  2. Заслуховування презентацій дослідницької діяльності команд (домашнє завдання).

Презентації були настільки різноманітні за характером подання, змістом матеріалу і широтою запропонованих візуально-описових матеріалів, що створили, у присутніх творчу атмосферу обговорення результатів діяльності у питаннях підходу до вивчення ботанічних об’єктів.

Слід зазначити, що програма заходу була продумана до дрібниць. Вона була хоч і насиченою, проте неймовірно цікавою. Це і оглядова екскурсія по м. Запоріжжю, і відвідування Запорізького муніципального театру-лабораторії «Vіе», і екскурсія до Історико-культурного комплексу «Запорізька Січ». А керівники делегацій мали змогу відвідати «Музей судноплавства» та ознайомитись з територією ЗНУ.

Другий день Збору був самим насиченим. Це був одноденний ботанічний польовий практикум «Творча лабораторія природи. Рослинний світ Національного заповідника «Хортиця» (Далі – Практикум).

Кожний учасник отримав «Робочий зошит польових досліджень». Робочі зошити були спеціально розроблені і підготовлені методистами Запорізького обласного центру еколого-натуралістичного творчості учнівської молоді )далі ЗОЦЕНТУМ), а також науково-педагогічними працівниками ЗНУ. У зошиті були подані інформативно-пізнавальні матеріали про рослинний світ Запорізької області та о. Хортиця з красивими, яскравими фото, представлені деякі методики польових досліджень, а також розроблені завдання «Ботанічного польового практикуму».

Наприклад:

  • назвати по 3 представника різних життєвих форм (дерева, кущі) та описати кожну рослину за поданою схемою;
  • описати за поданою схемою 5 рідкісних та зникаючих рослин о. Хортиця;
  • дати морфолого-екологічну характеристику 6-ти аборигенних видів деревно-чагарникових рослин тощо.

Після обідньої перерви всі учасник Збору переїхали до ЗНУ де командам надали час для проведення камеральної обробки результатів досліджень Практикуму, оформлення звітів, презентацій проектів та підготовка їх захисту.

Під час захисту діти продемонстрували свої теоретичні знання з ботаніки, які вони отримали під час вивчення шкільного курсу, впевнено і вміло використовували інформаційно-комунікативні технології. а також показали нові знання польових методів ботанічних досліджень. Саме вони в подальшому допоможуть школярам самостійно проводити наукові дослідження в природі, грамотно оцінювати, прогнозувати і тлумачити різноманітні біологічні явища.

Підсумовуючи перебіг Збору слід зазначити відчутний позитив, що випромінювався у всіх подіях, які відбувались протягом трьох днів перебування на славному о. Хортиця.

Безумовно, головний тягар в організації і проведенні Збору взяв на себе педагогічний коллектив ЗОЦЕНТУМ. Педагоги подбали і влаштували для дітей справжнє свято. Діти проживали на базі студентського профілакторю ЗНУ. Доброзичливі господарі приклали максимум зусиль щоб дітей оточував затишок, позитивна атмосфера, хорошій настрій, сприятливі умови для відпочинку.

Три дні перебування юних ботаніків з різних куточків нашої держави на Хортиці ще раз підтвердили єдність, щирість, доброзичливість і толерантність українського народу. Наступний, ІХ Всеукраїнський експедиційно-польовий збір команд юних ботаніків прийматиме Національний еколого-натуралістичний цент учнівської молоді Міністерства освіти і науки України (НЕНЦ).

Отже в наступному році естафета переходить від Запоріжжя до столиці нашої держави – міста Києва, природа якого свідчить про його древню історію. Адже майже в центрі, поряд з офіційними установами, знаходяться пагорби та урочища. Особливо красивими є Замкова гора, легендарні Лисі гори…, які обов’язково треба відвідати у столиці кожному українцеві!

Тож до наступної зустрічі у Києві!!!

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар