5 червня Україна, натуралісти Хмельниччини, як і весь прогресивний світ цивілізованих країн планети, що протистоять військовій агресії російського фашизму на українських східних землях, відзначають Всесвітній день охорони навколишнього середовища, який вважається однією з найважливіших подій та дат екологічного календаря, що була ініційована екологічно стурбованою спільнотою науковців і політиків та започаткована Генеральною асамблеєю Організації Об’єднаних Націй на ХХVІІ-й сесії 15 грудня 1972 року і з тих пір щорічно святкується в понад 100 країнах світу.
Відповідаючи на виклик часу та враховуючи масштаби проблем охорони й збереження навколишнього світу і важливість їх вирішення, ООН у своїй структурі створила нову організацію – Програма ООН з навколишнього середовища, під егідою якої і відзначається ця екологічна дата – 5 червня та проводяться різноманітні природоохоронні заходи місцевого, міжрегіонального і міжнародного значення.
Охорона навколишнього природного середовища на теренах Хмельниччини – надзвичайно важлива форма взаємодії людини й природи, яка являє тут собою систему державних, регіональних і суспільних заходів (технологічних, економічних, адміністративно-правових, науково-освітніх, просвітницьких, комунальних, громадських), спрямованих на гармонійну взаємодію суспільства й природи, збереження й відтворення природних ресурсів і діяльність екологічних співтовариств в ім’я сучасних та майбутніх поколінь. Адже сьогодні екологічні проблеми і завдання екологічної освіти й виховання екологічної культури дітей, учнівської та студентської молоді стоять у ряді найважливіших і актуальних для освітянського середовища та визначають рівень благополучності всієї світової цивілізації.
Всесвітній день охорони навколишнього середовища залишається для Організації Об’єднаних Націй одним із основних способів привернути увагу світової громадськості до проблем довкілля, а також стимулювати політичний інтерес і відповідну суспільну діяльність. Він має на меті привносити людський чинник у вирішення актуальних питань охорони навколишнього середовища, даючи народам світу можливість активно сприяти стійкому й справедливому розвитку, стимулювати розуміння того, що основною рушійною силою зміни підходів до вирішення природоохоронних проблем є самі громади, роз’яснювати корисність партнерських відносин, щоб в усіх країн світу і їх народів було більш безпечне існування й благополучне майбутнє для усіх поколінь людей.
Заходи до Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища проводяться у більшості країн світу, в тому числі і в Україні, як на державному рівні, так і на рівні громадських організацій, колективів закладів освіти різних типів, профілів та ступенів і рівнів. Сьогодні в Україні й на Хмельниччині ця «екологічна всенародна подія» супроводжується різними акціями: вуличними мітингами, парадами велосипедистів, «зеленими» концертами, конкурсами творів і плакатів у загальноосвітніх та позашкільних закладах, посадкою рослин у відкритий ґрунт, а також кампаніями з рециркуляції відходів побуту й виробництва і прибирання територій.
Долучаючись до тематичних заходів, в тому числі й проведених у ігрових формах та приурочених до Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища, учні й юннати приймали активну участь і в обговоренні проблем, які пов’язані зі збереженням довкілля та розповідали про свій особистий внесок в охорону навколишньої природи, із зацікавленням і допитливістю відгадували під час тематичних конкурсів різноманітні загадки й вікторини про природні явища, тварини й рослини.
Прикладом зазначеного є співпраця напередодні міжнародної екологічної дати поліських освітян та Національного природного парку «Мале Полісся», працівниками якого у класі Лісової школи Державного підприємства «Славутське лісове господарство» проведено еко-годину у форматі екологічного уроку під назвою «Неси добро у світ природи», на який завітали діти та батьки, жителі і гості міста Славута. Працівники НПП «Мале Полісся» розширили знання юних гостей про місцеве довкілля, ознайомили з правилами поведінки на природі, а з допомогою відео та яскравих фотоілюстрацій доповнили свої розповіді. Більш детально див. за посиланням: https://www.facebook.com/groups/1044755959019001/user/100007372143522/.
Проведення таких заходів є прекрасною нагодою для педагогів-натуралістів, освітян, науковців і природоохоронців зробити ще один крок до покращення стану довкілля, який спрямований на те, щоб наші діти розширювали й поглиблювали знання про природу рідного краю, а також розуміли, що кожен із нас є підтримкою життя в Україні й на планеті як сьогодні, так і в майбутньому.
З нагоди відзначення Дня, хмельницькі натуралісти підвели підсумки проведення серед учнів і юннатів краю щорічного обласного конкурсу «Природа України очима дітей Хмельниччини», цьогорічні результати якого відображено у відповідному наказі Хмельницького ОЦТКУМ від 30.05.2022 р. № 48-од., а його лідери та активні учасники – виконавці творчих конкурсних робіт будуть відповідно відзначені дирекцією закладу.
За матеріалами сайту «Юннати Хмельниччини».