Проведено дитячу комплексну еколого-краєзнавчу експедицію та нараду-навчання для педагогічних працівників навчальних закладів області в межах реалізації обласної програми “Вивчаємо заповідні території України” на базі Канівського природного заповідника (Черкаська область)
З метою формування у дітей та учнівської молоді екологічного мислення та ґрунтовних екологічних знань, почуття національної гідності та патріотизму, розвитку співпраці з провідними установами природно-заповідного фонду України, використання елементів музейної педагогіки у навчально-виховному процесі позашкільних закладів освіти Дніпропетровської області з 15 по 19 травня 2017 року комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської обласної ради (директор Ю.Ф.ПЕДАН) була проведена обласна комплексна дитяча еколого – краєзнавча експедиція та нарада – навчання для педагогічних працівників області на базі Канівського природного заповідника (Черкаська область).
Участь в дитячій комплексній еколого-краєзнавчій експедиції взяли 36 вихованців (переможці обласних, всеукраїнських профільних масових заходів, учні обласної Природничої школи учнівської молоді, активні учасники природоохоронних заходів, юннатського самоврядування) та 14 педагогів позашкільних та загальноосвітніх навчальних закладів з мм. Дніпра, Марганцю, Верхньодніпровська, Павлоградського, Дніпровського, Солонянського, Васильківського районів, Вербківської сільської ради Павлоградського району, Слобожанської селищної ради Дніпровського району.
Учасники експедиції ознайомилися з основними напрямами діяльності Канівського природного заповідника – одного з найстаріших в Україні.
Канівський заповідник було створено в 1923 році як Державний лісостеповий заповідник ім. Т.Г. Шевченка в зоні екологічного лиха. Вирубка лісів на високих Канівських горах привела до проблеми ерозії ґрунтів. На Канівщині утворилися найбільші в Європі яри. Їх нестримне розростання стало загрожувати самому існуванню Тарасової (Чернечої) гори, де знаходиться могила Тараса Шевченка. Саме це стало одним із найбільш вагомих аргументів для створення природного заповідника біля Канева. Сучасна площа Канівського природного заповідника становить 2027 га.
Велика різноманітність природних умов зумовила багатство флори та фауни заповідника. Науковцями тут зареєстровано 995 видів судинних рослин, 170 – лишайників, 138 – мохоподібних, 1261 – грибів та грибоподібних організмів, 53 – ссавців, 234 – птахів, 8 – плазунів, 11 – земноводних, 38 – риб. Фауна безхребетних тварин вивчена значно гірше, детальні дослідження проведені лише по окремих групах. За попередніми оцінками в заповіднику зустрічається понад 10 тисяч видів. З них близько 8 тисяч видів комах, 32 – багатоніжок, близько 150 видів молюсків.
Важливу роль Канівський природний заповідник відіграє в охороні рідкісних видів та екосистем. На його території відмічена значна кількість видів, занесених до третього видання Червоної книги України: 27 – судинних рослин, 9 – грибів, 16 – ссавців, 38 – птахів, 3 – плазунів. У заповіднику охороняється цілий ряд рослинних угруповань, занесених до Зеленої книги України: фрагменти звичайно дубових лісів із домінуванням у травостої скополії карніолійської, формації латаття білого, ковили дніпровської, водяного горіху та ін.
Для учасників експедиції було організовано еколого-освітню екскурсію на Зміїні острови, де діти знайомилися з унікальними рослинними угрупованнями, рідкісними видами рослин та грибів, яку захоплююче провів кандидат біологічних наук Шевчик В.Л., екскурсію по еколого-пізнавальному маршруту “Біоценоз лісу” (екскурсовод – завідуючий музеєм заповідника Полішко О.Д.), на якій діти узнали про особливості геоморфологічної будови Канівського природного заповідника, особливостях деревинного та трав’яного покриву Канівських гір. В межах екологічного маршруту було відвідане Велике Скіфське городище.
Науковцями заповідника були прочитані цікаві та змістовні лекції “Птахи Канівського природного заповідника” (кандидат біологічних наук Яблоновська – Грищенко Є.Д.), “Червонокнижні види рослин Канівського природного заповідника” (кандидат біологічних наук Шевчик В.Л.), “Історія заповідної справи” (завідуюча сектором екологічної просвіти Кузьминська О.Я.)
Значна увага під час проведення заходів була приділена формуванню у дітей та учнівської молоді почуття національної гідності та патріотизму, утвердження духовних цінностей українського народу. З цією метою для дітей та педагогів були проведені оглядові екскурсії по м. Каневу, до Церкви Покрови Пресвятої Богородиці, Успенського собору, по території Шевченківського національного заповідника, яку провів завідувач навчальної лабораторії заповідної справи Зоць М.М..
Велике враження справило на дітей відвідування музею Т.Г. Шевченка. Діти узнали багато цікавого про життя та творчість великого Кобзаря. Родзинкою дня стало відвідання концерту капели бандуристів. Діти мали змогу долучитися до українського музикального мистецтва, почули у чудовому виконанні українські народні пісні, класичні твори, пісні на слова Т.Г.Шевченка. У відгуках учасників експедиції відмічається, що концерт сприяв духовному збагаченню дітей, явився вдалим моментом національно-патріотичного виховання, органічним доповненням вражень від музеїв Канівщини.
З нагоди відзначення дня Пам’яті та примирення, 72-річниці завершення Другої світової війни, з метою вшанування пам’яті загиблих відбулося покладання квітів до Меморіального комплексу воїнам – визволителям м. Канева.
Учасники експедиції відвідали Канівський музей декоративно-прикладного мистецтва, історичний музей м. Канева, виставку, присвячену 100-літтю революцій 2017-2021 р.р., де ознайомилися із сторінками історії української державності, національно-визвольної боротьби, важких часів голодомору, епохи радянського періоду, коли свідомі українці боролися за збереження української мови, мріяли про незалежність України, протидіяли русифікації країни. На виставці діти побачили експонати сучасної боротьби за свободу та незалежність України – речі бійців АТО – бронежилети, кевларові каски, окуляри, уламки снарядів, деталі гранатомету, спорядження аптечки швидкої допомоги, бойовий прапор.
Різні за віком учасники експедиції потоваришували між собою, відчули себе часткою українського народу, усвідомили велику відповідальність, яка покладена на кожного громадянина у справі як збереження природи України, так і патріотичного гартування та єдності для відстоювання територіальної цілісності Української держави, утвердження великої самобутньої культури українського народу.
Заступник директора з виховної роботи М.Б.Кузьменко
Завідувач відділу біології та екології Д.В.Григор’єв