Навчально-просвітницька практика для юннатів Дніпропетровщини на науково-навчальному центрі “Присамарський біосферний, біогеоценологічний стаціонар ім. О. Л. Бельгарда” Дніпропетровського національного університету ім. О. Гончара | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** 28-31 березня 2023 року - весняна сесія ПШУМ 2023 року (дистанційно, онлайн) *** 28-31 березня 2023 року - ювілейний фінальний тур ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу «Юний селекціонер і генетик» *** до 31 березня 2023 року - триває направлення матеріалів на Міжнародний конкурс еколого-валеологічної спрямованості «Душа села» (заочно) *** до 2 квітня 2023 року - триває Всеукраїнська акція «Писанкове дерево Перемоги» (заочно) *** 11-13 квітня 2023 року - фінал Всеукраїнського конкурсу молодіжних проектів з енергозбереження «Енергія і середовище» (очно або змішано) *** до 14 квітня 2023 року триває надсилання робіт на VІ Всеукраїнський конкурс «Гуманне ставлення до тварин» (заочно) *** 18-21 квітня 2023 року - фінал Х Всеукраїнського турніру юних натуралістів (очно або дистанційно) ***


Навчально-просвітницька практика для юннатів Дніпропетровщини на науково-навчальному центрі “Присамарський біосферний, біогеоценологічний стаціонар ім. О. Л. Бельгарда” Дніпропетровського національного університету ім. О. Гончара

У Степовому Придніпров’ї є безліч чарівних куточків, знайомство з якими назавжди залишає в душі відчуття величі Природи, її неповторної сили і вроди. Один з таких куточків розташований в самому серці Дніпропетровської області. Це-Самарський бір, унікальний природний комплекс нашого регіону, рівному якому немає, мабуть, ніде в Україні. За даними науковців, в Дніпропетровській області нараховується 1700 видів вищих судинних рослин. Унікальність Присамар’я полягає в тому, що тут зростають близько 1200 видів, тобто в цьому регіоні представлено майже все видове флористичне різноманіття краю.

Саме на території цієї природної перлини краю 26-27 червня поточного року для вихованців закладів позашкільної освіти еколого-натуралістичного профілю, в тому числі для учнів обласної Природничої школи учнівської молоді, була проведена літня науково-просвітницька практика. Організатором заходу виступив комунальний заклад освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської обласної ради (директор – Ю. Ф. Педан).

Захід проводився з метою формування у дітей та учнівської молоді сучасного екологічного мислення та ґрунтовних екологічних знань, залучення їх до науково-дослідницької, експериментальної і практичної діяльності з біології та екології в рамках Програми організації літніх наукових практик та комплексних екологічних експедицій для дітей та учнівської молоді і педагогічного активу загальних середніх і позашкільних закладів освіти Дніпропетровської області “Вивчаємо заповідні території України” на 2018-2023 рр.

Базою проведення практики став науково-навчальний центр “Присамарський біосферний, біогеоценологічний стаціонар ім. О. Л. Бельгарда”, який розташований на території с. Андріївка Новомосковського району, в центрі Самарського бору.

Науково-просвітницька практика для юннатів була проведена під керівництвом кандидата біологічних наук, старшого наукового співробітника Дніпровського національного університету ім. О. Гончара – Бориса Олександровича Барановського, який ознайомив учасників з основними типами ландшафтів степової зони України, до якої відноситься і Дніпропетровська область, найпоширенішими видами флори і фауни Степового Придніпров’я.

Для учасників практик були проведені екскурсії:

  • до Капітанівського байраку з великим біологічним різноманіттям деревно-чагарникових рослин, які є домінуючими породами у Присамар’ї, який знаходиться в межах привододільно-балкових ландшафтів р. Самара;
  • до штучних лісових масивів з різноманітним природним складом дендрофлори (ясенові, пакленові, чернокленово-берестові діброви, біло акацієві насадження) з елементами степових цілинок і ділянками лук;
  • на степові ділянки з великим видовим різноманіттям вищої судинної флори, яка на території Присамар’я є найбагатшою за кількістю видів. Учні ознайомилися з основними поширеними, ландшафтоутворюючими видами степової флори: шавлією дібровною, молочаєм степовим, шандрою ранньою, лядвенцем рогатим, в’язелем строкатим, люцерною романською, вишнею степовою тощо.

Окрасою практики стала екскурсія до ковилових ділянок степу, незаймана краса яких нагадала, яким був колись справжній цілинний різнотравно-типчаково-ковиловий степ.

На заплаві р. Самара Б.О. Барановський ознайомив учасників науково-просвітницької практики з відповідними спорядженням для відбору проб води та бентосу та методикою проведення гідробіологічних досліджень.

Наприкінці практики для учнів та керівників була проведена оглядова екскурсія по території та приміщенням Присамарського біосферного, біогеоценологічного стаціонар, який був побудований в 90-роках минулого століття зусиллями педагогів та студентів з метою проведення комплексної експедиції Дніпропетровського університету (КЕДУ). На базі стаціонару впродовж всіх років існування проводиться експедиційна діяльність та польові практики для студентів природничих факультетів ДНУ.

Присамарський бiогеоценологiчний стацiонар

Ознайомлення з природними угрупованнями штучних лісових насаджень

Ознайомлення з методикою проведення гiдрологiчних дослiджень

Цiлинка ковилового степу

Опис флори Капiтанiвського байрака

Екскурсiя на степову дiлянку

Підготувала: Майборода І. О.,

заступник директора КЗО “ОЕНЦДУМ”

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар