В гості до розмарії завітали юннати ЗОЕНЦ | Національний еколого-натуралістичний центр *** Триває оцінювання журі конкурсних робіт та підготовка нагородних документів для учасників всеукраїнських заочних конкурсів *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста»*** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** 2 липня - 18 серпня триватиме Міжсесійна літня природничо-математична онлайн-школа у складі Природничої школи учнівської молоді *** 5 серпня 2020 року пройде четверта онлайн-нарада з директорами закладів позашкільної освіти, керівниками профільних підрозділів Палаців, Будинків дітей та юнацтва *** 11-15 серпня 2020 року - Всеукраїнський онлайн табір «Марафон любові до рідного краю»*** 12 серпня 2020 року об 11:00 - публічна відеоконференція з метою обговорення формату ХХ Всеукраїнського чемпіонату з інформаційних технологій «Екософт» та національного етапу Міжнародного конкурсу комп’ютерних проєктів «Infomatrix» *** 28 серпня 2020 року відбудеться представлення платформи Всеукраїнської дистанційної відеоконференції “Комунікативна складова освітньої журналістики для дітей. Технології формування контенту сучасної дитячої періодики” *** до 1 вересня продовжено прийом анкет для участі в Педагогічній он-лайн олімпіаді для майбутніх здобувачів вищої освіти за спеціалізацією «Позашкільна освіта» ***


В гості до розмарії завітали юннати ЗОЕНЦ

Розмарія – карпатська Марія
повертає нам волю небесну.
Зацвіла восени розмарія
і дала нам надію на весну.
Розмаріє під гаснучим світом!
Ми старієм – життя не старіє.
Десь тебе й нарекли пізньоцвітом,
Ти по-нашому звись, розмаріє.
Зацвітати ніколи не пізно.
Хоч над горами хвища нестерпна,
Ти в Карпати вернулася з пісні
і, як пісня, лишайся безсмертна.

Хіба ж ви не чули про загадкову квітку розмарію, оспівану у вірші нашого земляка, видатного поета Петра Скунця? Або вважаєте її міфічною, як і цвіт папороті?

Багато цікавого можуть розповісти про цю дивовижну рослину юннати та педагоги Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді. Адже саме до неї щоосені вони приїздять в урочище „Пасіки” Великоберезнянського району, щоб помилуватися тендітними квіточками, які ясніють серед трави і ранкового туману. Не став винятком і цей рік.

Наукова назва рослини – пізньоцвіт осінній (Colchіcumautumnale). Це отруйна багаторічна рослина родини пізньоцвітових, відома також під народними назвами: дикий шафран, зимовник, мороз, морозець.

Видова назва вказує на досить незвичний час цвітіння цієї рослини, що починається восени, коли більшість рослин вже встигла утворити насіння. На пізній строк цвітіння натякають і народні назви: „зимовик”, „морозець”, „мороз”.

У середньовіччі латиною його називали „Filiusantepatrem”, що в перекладі означає „син поперед батька” (назва походить від того, що плоди влітку з’являються раніше, ніж квіти).

На Закарпатті цю чарівну квітку називають розмарія, оскільки квітує вона восени, в день народження Пресвятої Діви Марії.

Пізньоцвіт осінній зустрічається окремими групами в Карпатах на вологих і заплавних луках уздовж річок, потоків та транспортних шляхів.

Це рідкісна зникаюча рослина, занесена до Червоної книги України. Інтенсивно зривається на букети, викопується для пересадження, витоптується худобою, знищується при розорюванні лук.

Охороняється пізньоцвіт на територіях Карпатського біосферного заповідника, Ужанського національного природного парку.

Заборонено несанкціоноване збирання рослин, порушення умов місцезростань.

Обов’язкова умова – сувора заборона збирати квіти та бульбоцибулини, скошувати травостій до повного дозрівання та висипання насіння з коробочок, що відбувається до 10 – 15 червня.

Отже, якими б не були привабливими ці гарненькі осінні квітки, слід пам’ятати про те, що вони знаходяться під охороною. Не зривайте їх, аби не зникали з поверхні нашої землі ці чарівні осінні пізньоцвіти!

По сусідству з розмарією розташоване ще одне заповідне урочище УНПП – „Пороги”. Тут за допомогою турнікетів юннати ознайомились з представниками місцевої фауни, зокрема, чорною лелекою, білою та гірською плисками.

А на зворотньому шляху слухали розповіді про рослинний світ згаданої місцевості.

Екскурсія вихованцям ЗОЕНЦ надзвичайно сподобалась, оскільки розширила їх світосприйняття знаннями про заповідну територію, якою є Ужанський НПП.

ВЕЛИЧКАНИЧ Ольга,

завідувач відділу біології та дослідно-експериментальної роботи ЗОЕНЦ

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар