На початку кожного календарного року комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської обласної ради (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Ю.Ф. Педан) проводиться обласний семінар для директорів закладів позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму міст і районів області.
У поточному році захід був проведений на базі КЗО “ОЕНЦДУМ” 22 січня, в День Соборності України, за темою “Заклад позашкільної освіти і регіон: енергія інноваційної взаємодії”.
На семінарі були присутні директори закладів позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму області. Також для участі в заході були запрошені представники об’єднаних територіальних громад, з якими за останні роки КЗО “ОЕНЦДУМ” була організована плідна співпраця: Богданіської, Солонянської, Вербківської, Верхньодніпровської, Слобожанської.
В аналітично-методичному модулі семінару адміністрація та працівники методичної служби КЗО “ОЕНЦДУМ” провели детальний аналіз стану позашкільної екологічної освіти в закладах освіти області в 2019 році за матеріалами річних звітів СЮН/ЕНЦ. В ході аналізу були означені позитивні і проблемні моменти у наданих звітних матеріалах, надані пропозиції щодо якісної підготовки звітних матеріалів на наступний рік.
У перспективно-педагогічному модулі організаторами семінару була представлена інформація щодо планування освітньої траєкторії розвитку профільних закладів позашкільної освіти в 2020 році відповідно до планування Міністерства освіти і науки України, Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді в організації координаційно-методичної діяльності, роботи творчих учнівських об’єднань, екологічної та практичної природоохоронної діяльності, роботи з обдарованою молоддю, дослідницької діяльності в галузі сільського, лісового господарства, квітникарства і озеленення та організаційно-масової роботи з дітьми та учнівською молоддю за еколого-натуралістичним напрямом позашкільної освіти.
Директор КЗО “ОЕНЦДУМ” Ю.Ф. Педан ознайомив присутніх з основними інформаційно-методичними матеріалами Міністерства освіти і науки України, Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, департаменту освіти і науки облдержадміністрації, які визначають сьогодні роль і місце сучасного закладу позашкільної освіти в освітньому середовищі регіону.
У своїй доповіді він також зробив акцент на тому, що в контексті сучасних суспільних викликів заклади позашкільної освіти, зокрема профільні, повинні знаходити шляхи співробітництва з об’єднаними територіальними громадами на місцях по залученню учнів та педагогів до позашкільної еколого-натуралістичної роботи, створенню єдиного освітнього простору.
В управлінському модулі “Організація роботи сучасного закладу позашкільної освіти у контексті суспільних змін” всі учасники семінару мали змогу висловитися про найбільші досягнення своїх закладів в 2019 році, вжиті заходи в розбудові та зміцненні матеріально-технічної бази, в розвитку регіонального позашкільного освітнього простору, а також про проблеми та перспективи в організації роботи закладів в 2020 році.
Для участі в семінарі був запрошений також Піхун Вадим Миколайович, консультант, член робочої групи компанії “Інкрузес” по розробці дитячого екопроєкту. Він представив учасникам семінару пілотний проект “Чистий океан очима дітей”, який знаходиться зараз в стадії розробки керівництвом компанії. Проектом передбачається широке інформування дітей про проблеми Світового океану, зокрема забруднення пластиковими відходами, які дуже впливають на екологічний стан морів та океанів в усіх куточках земної кулі, виготовлення поробок з пластику тощо.
Презентація пілотного екологічного проекту
Нагородження Ядерної Ю.В., директора Верхньодніпровського ЕНЦ, за багаторічну працю на позашкільній екологічній ниві
Майборода І.О., заступник директора з навчальної роботи КЗО “ОЕНЦДУМ”