На базі комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської обласної ради (далі – КЗО ”ОЕНЦДУМ”, директор Ю.Ф.Педан) 19 лютого 2020 року для методистів та керівників гуртка закладів позашкільної освіти еколого-натуралістичного профілю, вчителів природничих дисциплін закладів загальної середньої освіти міст і районів, представників закладів освіти, які відносяться до об’єднаних територіальних громад, був проведений обласний семінар еколого-природоохоронного напряму за темою “Спільна діяльність учнівської молоді, державних та громадських організацій екологічного спрямування у вирішенні проблем збереження природних комплексів Дніпропетровщини”.
Семінар проводився з метою підвищення професійної компетентності педагогів щодо організації позашкільної екологічної освіти, поширення кращого досвіду роботи в галузі екологічного виховання, активізації участі дітей та молоді в проведенні практичної природоохоронної і екологічної діяльності.
На семінарі були присутні 39 учасників освітнього процесу закладів освіти з міст: Дніпра, Кам’янського, Кривого Року, Нікополя, Новомосковська, Павлограда та Синельникового; районів: Васильківського, Дніпровського, Магдалинівського, Новомосковського, Солонянського та Томаківського; об’єднаних територіальний громад: Верхньодніпровської, Слобожанської, Криничанської, Перещепинської, Вербківської, Вишнівської, Іларіонівської, Могилівської (філія КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”) та Гречаноподівської; а також громадських організацій.
Педан Юрій Федорович, директор КЗО “ОЕНЦДУМ”, відкрив семінар вітальним словом, акцентував увагу на тематиці наступних семінарів для педагогів, презентував видавничу роботу КЗО “ОЕНЦДУМ”, а також звернув увагу на загальні проблеми планування та фінансування масових заходів на поточний рік.
Троценко Михайло та Майборода Ян, члени дитячої громадської організації “Корінь екології”, учні 11 класу комунального закладу “Криничанська середня загальноосвітня школа № 1” Криничанської селищної ради, презентували роботу організації по проекту “Сміття. Погляд під іншим кутом”, розповсюдженню екоторбинок замість поліетиленових пакетів та просвітницьку діяльність з різними віковими групами населення стосовно переробки сміття.
Тема “Особливості іхтіологічних досліджень” була розкрита Новіцьким Романом Олександровичем, доктором біологічних наук, професором, завідувачем кафедри водних біоресурсів та аквакультури Дніпровського державного аграрно-економічного університету. У своїй доповіді він ознайомив учасників семінару з методикою проведення досліджень, деякими видами аборигенних та чужорідних видів риб, дозволеними засобами для відлову риб, необхідним обладнанням та інструментарієм для проведення моніторингу, поняттям біоетики, а також залишив посібники з іхтіології в електронному виді.
Григор’єв Денис Валентинович, завідувач відділу біології та екології КЗО “ОЕНЦДУМ”, підвів підсумки участі закладів освіти області в масових заходах екологічного та природоохоронного спрямування за 2019 рік, ознайомив учасників семінару зі структурою, наповненням та матеріалами сайтів dneprunnat.dp.ua та nenc.gov.ua (положення та умови проведення заходів, організаційні листи, підсумкові накази, інформаційні повідомлення), вимогами до оформлення та надсилання звітних матеріалів, загальними рекомендаціями від журі по підготовці звітних матеріалів, критеріями оцінок робіт, провів анкетування учасників, а також представив циклограму надання звітних матеріалів у 2020 році та список громадських екологічних організацій, з якими заклади освіти можуть налагодити роботу.
Лісовець Олена Іванівна, доцент кафедри геоботаніки, ґрунтознавства та екології Дніпровського національного університету ім. О. Гончара доповіла по темі “Методика проведення польових геоботанічних досліджень”.
Доповідь складалась з питань: вибору об’єкту дослідження, збору відомостей про об’єкт, визначенням на карті досліджуваної території, підготовки обладнання, закладки пробних майданчиків, опису території (видовий склад, рясність, фенофаза, життєвість тощо), обробки та представлення результатів, використання комп’ютерних програм (Google Earth та Q GIS) та мобільних додатків (QField for QGIS та NextGIS Mobil).
Діючий проект “Модернізація процесів роздільного збору твердих побутових відходів у закладі освіти” представили Сірідюк Микита та Попов Руслан, учні 11 та 8 класів комунального закладу “Слобожанський навчально-виховний комплекс № 1 “Загальноосвітня багатопрофільна школа ІІ-ІІІ ступенів – Центр позашкільної освіти” Слобожанської селищної ради. Вони звітували про проведену інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення щодо необхідності роздільного збору сміття для подальшої здачі його на переробку (папір, пластик, скло, метал), розроблений власними силами датчик, який передає інформацію про ступінь наповнення контейнерів на їх сайт, а також економічну вигоду від здачі вторинної сировини.
Литвинова Олександра Олександрівна, представник громадської організації “Альтернатива для України”, виступила з презентацією “Чому переробка не панацея і як зберегти майбутнє для молодого покоління”. Головним меседжем доповіді було те, що не всі матеріали можна переробити, і тому потрібно скоротити продукувати сміття: не купувати зайве, менше користуватись одноразовим, повторно використовувати, сортувати і утилізувати, а також сумлінно компостувати.
Майборода Інна Олександрівна, заступник директора з навчальної роботи КЗО “ОЕНЦДУМ”, розглянула проблемні питання надання звітності щодо участі у організаційно-масових заходах за еколого-натуралістичним напрямом позашкільної освіти.
Учасники заходу отримали примірники видавничої продукції КЗО “ОЕНЦДУМ”.
Посилання на матеріали доповідачів буде розміщене на сайті http://dneprunnat.dp.ua.
Григор’єв Д.В., завідувач відділу біології та екології КЗО “ОЕНЦДУМ”