Щороку вихованці Закарпатського еколого-натуралістичного центру учнівської молоді готуються до Міжнародного дня птахів, що відзначається першого квітня. І не випадково, оскільки саме в цей день 1906 року підписана Міжнародна Конвенція з охорони птахів. Її підписали уряди Німеччини, Австро-Угорщини, Бельгії, Іспанії, Франції, Греції, Люксембургу, Монако, Португалії, Швеції та Швейцарії. Також цей День є хорошим приводом, щоб привернути увагу підростаючого покоління до вивчення і збереження птахів, а також поширення наукових знань про них.
День птахів – не лише річниця Конвенції, а й час повернення пернатих з вирію. За традицією минулих років, в цей час в очікуванні пернатих юннати розвішували шпаківні, синичники, гоголятники та інші “пташині будиночки”. Мета цієї акції – звернути увагу людства на проблеми збереження пташиного світу, адже вони стосуються всіх країн і континентів.
Птахи живуть на планеті понад 150 млн. років, немає на Землі такого куточка, де б їх не було. При цьому їхній зовнішній вигляд є досить різноманітний, як і спосіб життя. Вони створюють необхідний ланцюг у ряді живих істот, забезпечують рівновагу в боротьбі за існування у тваринному світі.
Символом цього року серед птахів в Україні обрано горлицю звичайну
(Streptopelia turtur). Селиться горлиця звичайна в лісах, недалеко від узлісся, в парках, садах. Живляться ці птахи насінням диких і культурних рослин. Із тваринної їжі – зрідка комахами. На зиму відлітають у теплі краї, повертаючись на весні у квітні – травні.
Гуртківці нашого центру дбають про пташок ще до настання морозів, розвішують годівнички, які виготовляють власноруч. А взимку, щодня підгодовують пташок різними смаколиками: пшеничною та кукурудзяною крупою, не смаженим та не солоним насінням соняшника, просом, перловкою, квасолею, вівсянкою, льоном та горохом. Чимало птахів прилетять поласувати несолоним салом, яке можна розмістити в годівниці (порізаним кубиками), так і закріпити шматочками на гілках дерев. Під час Великого зимового обліку птахів юннати вивчали і запам’ятовували зимуючих птахів нашої місцевості, при цьому для кращого засвоєння занять педагоги застосовують екологічні квести, тренінги, майстер-класи. Вихованці гуртків “Юні садівники”, “Юні охоронці природи” вирішили взяти активну участь у цьогорічній природоохоронній акції “День зустрічі птахів” -виготовили листівки, написали віршики про пернатих друзів. Ось одні з кращих.
“Пташки із вирію летять”
В чарівний день, весняну пору,
коли струмочки дзюркотять,
ти підніми голівку вгору –
птахи із вирію летять.
Земля їх квітами стрічає,
повсюди проліски цвітуть,
а в синім небі сонце грає
і вказує пташині путь.
До рідних гнізд, що їх лишили,
коли мороз річки скував…
ключі пташині прилетіли…
і жайвір пісню заспівав.
(Валерія Селеї)
“Летять ластівочки”
Летять ластівочки,вертаються додому
через моря, і гори, і поля,
шукають рідну стежечку знайому,
де їх гніздечка й рідная земля.
Вони летять, щоб діток народити,
і щоб малят поставить на крило,
щоб рідну землю співом звеселити,
і оспівати радість і тепло.
(Анастасія Маняк)
Сподіваємось, що, не зважаючи на карантин, юннати і всі бажаючі спостерігатимуть за пернатими та, найголовніше, подбають про них, виготовивши вдома гніздівлі. А слухаючи чарівний спів птахів, діти милуватимуться ними, розмірковуватимуть і усвідомлюватимуть їхнє значення для природи.
Турбота про птахів – це не тільки екологічна проблема. Птахи – частина нашого життя, нашої культури, нашого світогляду та світовідчуття. Ми, працівники ЗОЕНЦу, звертаємо увагу людей на проблеми збереження пташиного світу і закликаємо бути самосвідомими, дбати про збереження та охорону тваринного світу і навколишнього природного середовища. В це свято не можемо не згадати знавців птахів – орнітологів. Ми вітаємо всіх любителів пернатих і фахівців з Міжнародним днем птахів! І давайте любити, берегти та охороняти навколишній пташиний світ!
Оксана Стрічко,
методистка відділу екології та природоохоронної роботи