З нагоди святкування 95-річчя юннатівського руху в Україні, з 03 по 05 жовтня 2020 року педагоги-натуралісти та юннати Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді урочисто приймали у своєму рідному краї Всеукраїнську ювілейну естафету «Стежками юннатівського руху», яка відповідно до графіка й естафетного маршруту прибула на Хмельниччину від юннатів і їх педагогів із сусідньої Тернопільської області.
До цього юннатівська Естафета, яка стартувала на Сумщині, вже побувала у натуралістів Чернігівської, Київської, Житомирської, Рівненської, Волинської, Закарпатської, Івано-Франківської областей, освітянські очільники і представники влади яких на сторінках естафетного альбому залишили свої відгуки та щирі побажання юннатам всієї України.
Долучились до цієї ювілейної справи й хмельничани, адже педколектив Хмельницького ОЕНЦУМ, юні природолюби й природознавці рідного краю різних поколінь під керівництвом педагогів-натуралістів вписали не одну яскраву сторінку в загальну історію юннатівського руху України, займаючи в ньому на ряді напрямків провідні позиції, як в період СРСР, так і в роки незалежності нашої національної держави, пам’ятаючи славне юннатівське минуле і пишаючись ним, зберігаючи традиції попередніх поколінь і гідно примножуючи їх сьогодні новими власними здобутками й досягненнями еколого-натуралістичної роботи на всеукраїнському та міжнародному рівнях.
Так, завдяки зусиллям місцевих освітян та педагогів-натуралістів у школах і позашкіллі області збережені мережі юннатівських гуртків, учнівських лісництв, екологічних загонів, стежок та УНДЗД, а завдяки спільним з Національним ЕНЦУМ і Національною АПН України 4-м науково-освітнім проектам хмельницьких і столичних натуралістів, до яких долучались науковці Києва, Львова, Вінниці й Хмельниччини, заклади освіти краю отримали для потреб навчально-виховного процесу три десятки видань навчально-методичного, національно-патріотичного й природничо-краєзнавчого змісту (майже 44 тис. екземплярів).
На основі цих видань на сайтах НЕНЦУМ та ХОЕНЦУМ створено електронну бібліотеку для учнів, студентів, педагогів і науковців, де оцифрована література знаходиться у відкритому доступі й вільно ними використовується. Особливо стала вона в нагоді під час дистанційної форми навчання в період адаптивного антивірусного карантину КОВІД-2019.
Здобутки непересічної новаторської праці кращих педагогів-ентузіастів юннатівського руху,що стали історією і якими пишається наша освітянська галузь, в т.ч. Федора Степановича Бацури, Марії Яківни Холевінської, Людмили Іонівни Ткач, Миколи Андрійовича Зведенюка, Володимира Олександровича Новака, Тетяни Леонідівни Манійчук та їх юннатів,не лише зберігаються, а й наполегливо примножуються сучасним поколінням освітян і юннатів у закладах загальної середньої освіти та позашкіллі області, зокрема в Хмельницькому ОЕНЦУМ, Шепетівському МЦЕНТУМ, Кам’янець-Подільському ПНВО, Дунаєвецькій СЮН та інших закладах позашкільної освіти, на базі яких з року в рік плідно працюють юннатівські гуртки.
Заступник директора Департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА Антоніна Харчук та педагогічний колектив Хмельницького ОЕНЦУМ від імені освітян краю, а особливо його педагогів-натуралістів та юннатів, прийнявши Естафету,побажали на обласній сторінці естафетного альбому всім колегам-позашкільникам і юним натуралістам України успіхів у юннатівських справах, педагогічних новаторських досягнень і високої оцінки державою здобутків їхньої праці!
Символічний кубок Всеукраїнської ювілейної естафети «Стежками юннатівського руху» та альбомі з висловленими на його іменній сторінці області побажаннями й вітаннями від учасників юннатівського руху Хмельниччини передано з Поділля натуралістам Буковини -юннатам і педагогам Чернівецького обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді.
Леся Демчук, заступник директора ХОЕНЦУМ