Лютому – лютувати, а нам – птахів рятувати! | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** з 21 серпня - Дистанційний курс «Математика в Природі» для позашкільної освіти *** з 26 серпня в онлайн-режимі Дистанційний курс «Природничий лекторій» *** 09 - 12 березня 2021 року ХХ Всеукраїнський чемпіонат з інформаційних технологій «Екософт–2021» та національний етап Міжнародного конкурсу комп’ютерних проектів «INFOMATRIX-2021» (дистанційно) *** 11 березня 2021 року Всеукраїнський семінар-практикум «Зимовий сад як дослідницька лабораторія оформлення інтер'єру в закладі освіти» (онлайн) *** 17 - 19 березня 2021 року - фінальний етап Всеукраїнського юнацького фестивалю «В об'єктиві натураліста – 2021» (дистанційно) *** 23 - 24 березня 2021 року ІІ етап Всеукраїнського турніру юних натуралістів (дистанційно) *** 22 - 26 березня 2021 року фінал Всеукраїнської інтернет-олімпіади «Крок до знань - 2021» (дистанційно) *** 22 - 26 березня 2021 року Курси підвищення кваліфікації педагогічних працівників, керівників закладів позашкільної освіти (дистанційно) *** до 30 березня 2021 року - термін отримання матеріалів від учасників Науково-освітнього проєкту «Вчителі та учні беруть участь в екологічному моніторингу Антарктиди» (заочно) *** 30 березня - 02 квітня 2021 року Весняна сесія у Природничій школі учнівської молоді (дистанційно) *** 30 березня - 02 квітня 2021 року Фінальний етап Всеукраїнського конкурсу "Юний селекціонер і генетик" (дистанційно) *** 14-16 квітня 2021 року Всеукраїнський конкурс молодіжних проектів з енергозбереження “Енергія і середовище” (дистанційно) *** до 16 квітня 2021 року - подання конкурсних робіт на ІV Всеукраїнський конкурс «Гуманне ставлення до тварин» (заочно) *** 18 - 22 жовтня 2021 року Курси підвищення кваліфікації педагогічних працівників, заступників директорів закладів позашкільної освіти (очно)


Лютому – лютувати, а нам – птахів рятувати!

Лютий-2021.  Цього року на Хмельниччині, як і в інших регіонах України, цей місяць дійсно підтверджує свою назву – він таки лютий і лютує люто. Але лютий своїми морозами він не лише для людей, а й для птахів. Саме зимовий холод, ожеледиця, високий сніговий покрив і лід на річках стає важким випробуванням для зимуючих птахів і робить їх беззахисними. А пташки, як і бджілки, літаючи в небесах, полях і лісах, не лише радують наші очі та серця, а й приносять багато користі для людей та навколишньої природи.

Життя птахів узимку в нашому подільському краї, коли тривалість світлового дня коротка, підпорядковане, в основному, пошукам їжі, бо в таких умовах пернаті значно більше втрачають сил і енергії. Тому не завадить ще раз нагадати, що Ваша жменька зернят (соняшника чи гарбуза) допоможе пережити ці «люті» дні синицям, повзикам, а розсипане під деревом в саду просо чи пшеничне зерно – горлицям, вівсянкам, горобцям, в’юркам, зеленякам.

Універсальним кормом для зимуючих птахів є несолене сало, мерзлі яблука і розтовчені на дрібні кусочки волоські горіхи. Наші пернаті друзі, як ніколи потребують людської допомоги для виживання у такому скрутному становищі як холод і голод. А спосіб їх порятунку – простий: облаштування годівниць та  підгодівля  пернатих в зимовий період.

Отож, вихованці гуртка юних орнітологів та члени Подільського орнітологічного клубу любителів птахів «AVES», що діють на базі Голосківського ліцею Меджибізької ОТГ Хмельницького району (директор – М.П.Шкляр), як і щорічно, ще з грудня, в рамках акції «Годівниця» проводять щоденну підгодівлю птахів, як на особистих дворах (господарствах), так і на годівницях у шкільному садку. Адже, відомо: хто ситий, тому холод не страшний.

Діти і дорослі охоче допомагають своїм маленьким, ослаблим пернатим друзям. Співчутливо і захоплено спостерігають за ними: як вони у хурделицю, крижаний вітер, настовбурчивши туге пір’ячко, сидять, літають, стрибають літають у пошуках їжі…  І справжнім подарунком для птахів, у такий холодний лютий, є годівнички, на які дитяча чи доросла рука покладе жменьку зерняток, сальце, крупу,  хлібні крихти… Не так же це й складно і саме це може врятувати від голодної смерті не одну пташину, яка влітку буде радувати своїм співом, порятує наш сад, очищаючи наші дерева від різноманітних шкідників.

Крім того, юннати гуртка й члени клубу мають доступні точки спостереження – територія біля годівниць. Саме тут юні голосківські орнітологи, практикуючись у розпізнаванні птахів на місцевості та підгодовуючи їх на годівницях, мали гарну можливість цього зимового  року спостерігати у місцях регулярної підгодівлі за живленням 21 виду птахів:

1. Горобець польовий (біля різних годівниць, найбільше – до 300 ос. у дворі Беринди Дарини).

2. Горобець хатній (по 10-60 ос. на різних годівницях).

3. Синиця велика (по 10-25 ос. на різних годівницях).

4. Синиця блакитна (по 1-3 ос. на різних годівницях).

5. Гаїчка болотяна (на годівницях шкільного парку + годівниця по вул. Перемоги).

6. Повзик (щоденно 2 ос. на годівницях шкільного парку).

7. Зеленяк (щоденно 1 самець, годівниця по вул. Перемоги).

8. В’юрок (1 самець з’явився саме в лютому на годівницях шкільного парку).

9. Зяблик (регулярно 1 самець на годівницях шкільного парку).

10. Сойка (на годівницях шкільного парку+ годівниця у Шірпала Романа і Юрченко Софії).

11. Горлиця садова (на годівницях шкільного парку + годівниця по вул. Перемоги).

12. Дятел звичайний (на годівницях шкільного парку + годівниця по вул. Перемоги).

13. Дятел сирійський (пара, годівниця по вул. Перемоги).

14. Дятел малий (самка, годівниця по вул. Перемоги).

15. Вівсянка звичайна (на різних годівницях, найбільше – до 100 ос. на годівниці по вул.Перемоги).

16. Вівсянка білоголова (з кінця січня самка, періодично прилітає годуватись з вівсянками звичайними на годівницю по вул. Перемоги. Це перший факт перебування виду на Хмельниччині).

17. Чикотень (годівниця по вул. Перемоги  + у дворах, де є мерзлий виноград чи яблука).

18. Дрізд чорний (годівниця по вул. Перемоги + годівниця у Шірпала Романа і Юрченко Софії).

19. Шпак (годівниця по вул. Перемоги  + у дворах, де є мерзлий виноград чи яблука).

20. Яструб великий (самка і молодий птах регулярно полюють на горлиць біля годівниць).

21. Яструб малий (2-3 ос. регулярно полюють у Голоскові на дрібних птахів біля різних годівниць).

Найактивнішими учасника цьогорічної акції «Годівниця» стали юні орнітологи – ліцеїсти Мельничук Олександра, Карнаух Дмитро, Слащук Володимир, Поляк Олександр, Кислий Олексій, Пічкур Вікторія, Лахман Євгенія, Крижанівська Анна, Олійник Дмитро, Ващук Роман, Гик Роман і Гик Андрій, Прокопова Анастасія, Шірпал Роман, Беринда Дарина, Поляк Тетяна, Карнаух Тетяна, Юрченко Софія.

Часто кажуть, що моральний розвиток людини можна оцінити по її ставленню до беззахисних тварин. Безумовно, у кожного є багато різних справ, які він має вирішувати для себе, але не забуваймо і про наших крилатих друзів. Адже, підгодовуючи птахів, ми врятуємо їх від загибелі і допоможемо зустріти теплі весняні дні. А, оскільки, українці завжди відрізнялися щедрістю і гуманністю, то для нас це не складно.

Маємо упевненість, що наші птахи переживуть холодну зиму, адже ми їм у цьому всі допоможемо.

 

 Володимир Новак,

вчитель хімії Голосківського ліцею, керівник клубу «АVES» і гуртка юних орнітологів ХОЕНЦУМ на базі ліцею

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар