Традиційно щороку в квітні відзначаються День екологічних знань та День довкілля. Нажаль, цого року весна для нас не є такою радісною, адже наша держава зазнала агресії з боку Російської Федерації. Руйнуються міста, гинуть люди, знищуюються природні екосистеми, створюється реальна загроза екологічної катастрофи.
Завдяки широкій підтримці громадських організацій, представників органів влади, небайдужих громадян ці свята стали днями активних практичних дій на захист навколишнього середовища. Це є доказом того, що українське суспільство виявляє зацікавленість до розв’язання екологічних проблем та дбає про забезпечення права громадян на безпечне довкілля.
Сьогодні, більше нiж коли-небудь, збереження життя на Землі вимагає від нас почуття загальної відповідальності. Тенденції останніх десятиліть наочно переконують, що сучасний світ опинився на межі катастрофи. Руйнівні урагани, повені, буревії, забруднення повітря, ґрунту та води, винищення величезної кількості представників тваринного та рослинного світу, загрозлива тенденція кліматичних змін – все це говорить про те, що людство постало перед дилемою: або воно змінить своє ставлення до природи або незабаром перестане існувати. Щоб пробудити приспану пильність людства, спонукати його до негайних дій започатковані День екологічних знань та День Довкілля.
Щорічно 15 квітня світова громадськість відзначає День екологічних знань. Свою історію цей день веде з 1992 року. На Конференції ООН в Ріо-де-Жанейро, де обговорювалися проблеми навколишнього середовища, було підкреслено величезне значення екологічної освіти населення всіх країн світу в реалізації стратегії виживання і для сталого розвитку людства. Екологічна освіта та просвіта отримали міжнародне визнання як найважливіші засоби вирішення проблем охорони природи. Важливо також відзначити, що День екологічних знань значимий не тільки для тих, хто займається екологічною освітою, а й для всіх жителів нашої планети, адже йдеться про безпечне життя в майбутньому всіх нас.
В Україні з 1999 року День довкілля проводиться щороку в третю суботу квітня, згідно з Указом Президента від 6 серпня 1998 року № 855/98 «Про День довкілля». Спочатку свято мало на меті відзначити Стокгольмську конференцію ООН з навколишнього середовища, яка стала однією з найважливіших в історії екологічного руху. Цього ж дня була заснована UNEP (United Nations Environment Network) – Екологічна програма ООН, яка зараз є основним організатором та ідеологом Дня довкілля.
День екологічних знань та День довкілля органічно увійшли у наше життя. За цей час вже склалися своєрідні традиції святкування. У ці дні проводилися заходи, спрямовані на поліпшення стану навколишнього середовища, очищення водних джерел, здійснення посадок зелених насаджень, благоустрій населених пунктів та прилеглих до них територій, по збереженню природно-заповідних та інших особливо цінних об’єктів, прибирання побутового сміття, поширення екологічних знань шляхом масового проведення екологічних рейдів та експедицій по дотриманню чинного законодавства і оприлюднення їх результатів через засоби масової інформації, велосипедні паради, зелені концерти, виставки та конкурси малюнків, плакатів на екологічну тематику.
Прищеплення екологічної культури сьогодні – запорука збереження здоров’я майбутніх поколінь! Тернопільський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді рекомендує закладам освіти області активізувати свою природоохоронну та просвітницьку роботу серед учнівської молоді та громадськості.
Ми рекомендуємо вам переглянути відео матеріали про екологічний стан нашої планети, щоб краще зрозуміти наскільки катастрофічним і загрозливим для людини він є.
Загалом День екологічних знань та День Довкілля дозволяють оцінити стан природного середовища, в якому ми живемо, надають можливість уважніше замислитися над діями, вчинками та майбутніми кроками, які кожен з нас зробить у своєму житті для збереження, відновлення довкілля та з’ясувати свою роль у збереженні нашої планети, її екосистеми і ресурсів.
Соціальне партнерство в дії
В рамках реалізації соціального партнерства Тернопільського обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді з комунальною установою «Тернопільська міська централізована бібліотечна система» 12 квітня 2022 р. на базі Тернопільської обласної бібліотеки для молоді було проведено екозустріч «Вплив війни на навколишнє середовище», присвячену Українському дню навколишнього середовища (День довкілля), який відзначаємо у третю суботу квітня.
У заході взяли участь представники бібліотек міста Тернополя та області. Заклад позашкільної освіти на даному заході представив директор Іван Герц, який розповів про воєнні злочини проти довкілля, наслідки війни для екології, руйнування екосистем, хімічне забруднення ґрунтів та вод, зменшення біорізноманіття та екологічну роботу в тилу. Також Іван Герц ознайомив учасників із системою роботи екоцентру в період воєнного часу – розповів про серію майстер-класів, що проводять педагоги закладу позашкільної освіти для дітей-переселенців, Релаксаційно-екологічну стежку здоров’я, майстер-класи із писанкарства «Христос Воскрес – Воскресне Україна» для сімей з числа внутрішньо переміщених осіб.
https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=688516292362649