
Пропаганда екологічної культури та народної екологічної спадщини, проведених конкретних практичних природоохоронних заходів по збереженню, оздоровленню та відновленню довкілля є пріоритетним напрямом роботи закладів освіти області.
Загальним підсумком проведення екологічної та природоохоронної роботи закладів освіти є участь в обласному конкурсі юних натуралістів за напрямом “Практична природоохоронна робота та екологія”, який традиційно проводиться комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської обласної ради (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій Педан) у вересні-жовтні щороку.
В останні роки через карантинні обмеження щодо поширення коронавірусної хвороби COVID-19, а в 2022 році ще й через введення воєнного стану в Україні – конкурс проводиться заочно.
В 2022 році звітні матеріали юних екологів оцінювало журі, до складу якого входили фахівці КЗО “ОЕНЦДУМ” і департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації, науковці Дніпровського державного аграрно-економічного університету і Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара. Окремо оцінювались роботи та їх захист (відео та аудіо формат, мультимедійні презентації).
Напрям проводився за 4 номінаціями (індивідуальні та колективні роботи): “Еколого-натуралістичний похід “Біощит”, “Синиця міська – Птах року 2022”, “Вчимося заповідувати” та “Живи, Земле!”.
За напрямом працювали учасники освітнього процесу закладів освіти з 18 об’єднаних територіальних громад (у тому числі з КЗО “ОЕНЦДУМ” та філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”). Всього до організаційного комітету було подано 50 звітних матеріалів.
У 2022 році обласне журі відмітило змістовність робіт за темами:
- “Особливості життя та середовище існування жука-носорога”,
- “Ксилокопа фіолетова у біотопі території СЮН Покровського району м. Кривого Рогу”,
- “Мурахи та їх роль в екосистемах міста Марганець”,
- “Гніздівля ластівки міської у Тернівському районі Кривого Рогу”,
- “Сучасний стан вікових дубів Тернівського району Кривого Рогу”,
- “Стародавні дерева Нікополя”,
- “Моніторингові дослідження фауни лускокрилих в зоні техногенно-порушених ділянок м. Марганець”,
- “Чарівні куточки річки Саксагань”,
- “Проблема забруднення ґрунтів при аварійних розливах кислот”, “Сортування побутових відходів в домашньому господарстві”, “Біля витоків пізнання народної медицини”,
- “Адаптації газонних трав до складу ґрунтів”,
- “Екодружній спосіб життя врятує світ”,
- “Біорізноманіття рослинності Широчанського степу в літній період” тощо.
Так, вихованці гуртка “Природа рідного краю” комунального закладу “Міський еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді Марганецької міської ради Дніпропетровської області”, учні 8 та 9 класів закладу освіти “Марганецький ліцей № 6” Марганецької міської ради (керівник Басанська Владлена Дмитрівна, керівник гуртка), протягом польового сезону 2022 року здійснили 20 експедицій перевіреними стежками районів міста та біля своїх домівок у пошуках місцезнаходжень гнізд мурашок, провели інвентаризацію 14 мурашників, огородили їх, покращили умови існування мурашок у лісі (очистили територію навколо гнізд та освітлили мурашники), створили картосхеми розміщення комплексів мурашників на досліджуваних ділянках, взяли участь в конкурсі на кращу агітаційну листівку, виконали творчу роботу “Мурахи – санітари лісу”, підготували інформаційні виступи і презентації, залучили жителів м. Марганець до природоохоронної роботи, виготовивши 30 інформаційних буклетів, які розвісили на дошках оголошень.
Здобувачі освіти 5 класу комунального закладу освіти “Середня загальноосвітня школа № 62” Дніпровської міської ради (керівник: Поліщук Наталія Ігорівна, вчитель біології) провели систематичні спостереження протягом квітня-серпня за ластівкою міською на території садового товариства, що розташоване біля міста Підгороднє (гнізда розташувались всередині покинутих дачних будиночків та під стріхами), взяли участь у конкурсах дитячих творчих робіт на краще оповідання, вірш, малюнок, кросворд, казку, а також створювали та розповсюджували в межах мікрорайону агітаційні матеріали про ластівку міську.
Узагальнення відомостей про вікові дуби у Тернівському районі м. Кривого Рогу, зібрані раніш юннатами СЮН та проведення спостережень у поточному році у своїх звітних матеріалах відобразив Павленко Віталій, вихованець гуртка “Юні екологи” комунального позашкільного навчального закладу “Станція юних натуралістів Тернівського району” Криворізької міської ради, учень 5 класу закладу освіти “Криворізька гімназія № 27” Криворізької міської ради (керівник: Пархоменко Наталія Новомирівна, керівник гуртка). У звітних матеріалах міститься інформація про життєвий стан, обміри охвату стовбурів, орієнтовний вік та місцезростання 13 вікових дубів в парку Веселі Терни і 11 вікових дубів на мікрорайоні рудника Тернівського.
Найкращі звітні роботи юних екологів направлені до Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді для участі у всеукраїнських профільних заходах: еколого-натуралістичному поході “Біощит”, конкурсах “Ластівка міська – птах року 2022” та “Вчимося заповідувати”.
Григор’єв Д.В., завідувач відділу біології та екології КЗО “ОЕНЦДУМ”