За 47 років життя Тарас Шевченко пробув 24 роки у кріпацтві, 10 — на засланні, а решту— під наглядом жандармів. Але, попри це, він зміг проявити себе як різнобічно обдарований митець — поет, прозаїк, драматург, художник.
Твори Тараса Шевченка перекладено понад ста мовами світу.
У духовній історії України Шевченко посів і досі беззастережно посідає виняткове місце. Значення його творчої спадщини для української культури важко переоцінити.
Один із 300 кратерів Меркурія має ім’я Тараса Григоровича. Діаметр кратера Т. Г. Шевченко — 137 кілометрів.
Щонайменше 1384 відомі пам’ятники Шевченко встановлено на території від Бразилії до Китаю. Більшість — 1256, розташовані на території України, майже півтори сотні розмістились у 35 країнах. Нині в Україні 164 населені пункти названі на честь Тараса Шевченка.
Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України провів конкур есе патріотично-громадянської тематики «Єднанням сильні!» на відзнаку роковин з дня народження Т.Г.Шевченка. Цьогоріч
конкурс проходить під гаслом: «Встане Україна,…Світ правди засвітить…» (Т.Г.Шевченко «Стоїть в селі Суботові»)
Провідна ідея есе-роздуму – в поетичних рядках пророків української національної ідеї ХІХ-ХХІ століття:
«І день іде, і ніч іде.
І, голову схопивши в руки,
Дивуєшся, чому не йде
Апостол правди і науки?» ( Т .Г. Шевченко)
та
«Життя іде і все без коректур…
Прозрінь не бійся, бо вони як ліки» (Л. В. Костенко )
Конкурс проводиться з метою консолідації та формування історичної свідомості українського народу, збереження національної пам’яті та належного вшанування пам’ятних дат і ювілеїв. У 2023 році в конкурсі взяли участь: учнівська молодь закладів загальної середньої та позашкільної освіти, студенти закладів вищої освіти зі всіх областей України, отримано понад 800 робіт. ЕСЕ переможців будуть розміщені в науково-художньому журналі для дітей та юнацтва «Паросток»; на сайті НЕНЦ.