Завершено кампанію «Вишнева Україна 2016»! | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** серпень 2023 р. - липень 2024 р. - Рік клімату та вуглецевої кампанії (акція за міжнародною програмою GLOBE) (заочно) *** липень – серпень 2024 р. - Всеукраїнський огляд на тему «Наші практичні природоохоронні дії в цифрах» у форматі дашборд (заочно) *** 27 - 29 cерпня 2024 року - Всеукраїнський навичковий форум «Юні нобеліанти» (очно) *** 28 - 29 cерпня 2024 року - Всеукраїнська науково-педагогічна конференція «Сучасні тенденції підвищення якості освіти» (Profi NENC) (очно) *** квітень-листопад 2024 року - триває оформлення дослідження щодо цвітіння води, документування і підготовка відеоматеріалу та реєстрація в науково-освітньому проєкті «Вчителі та учні досліджують явище цвітіння водойм в Україні» у 2024 році (заочно) *** 24 - 26 вересня 2024 року - фінал Всеукраїнського конкурсу з флористики та фітодизайну (очно) *** 24 - 26 вересня 2024 року - фінал Всеукраїнського екологічного конкурсу «Eco-Hackathon» у 2024 році (очно або онлайн) *** до 1 жовтня 2024 року - Надсилання фотоматеріалів до «Першого українського віртуального депозитарію-визначника юного натураліста» (заочно) *** до 15 жовтня 2024 року - надсилання конкурсних робіт на Всеукраїнський конкурс «Чарівний акваріум в культурі українця» (заочно) *** до 10 листопада 2024 року - подаються конкурсні роботи на Всеукраїнський конкурс «Дідух – оберіг українського народу» (заочно) *** до 15 листопада 2024 року - триває подання матеріалів на Всеукраїнський конкурс «Птах року – 2024» (заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнський конкурс рукописів навчальної літератури та віртуальних освітніх ресурсів з еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти «Нове позашкілля»(заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнську виставку видавничої продукції з позашкільної освіти (Заочні педагогічні читання «Позашкільна педагогіка»)(заочно)


Завершено кампанію «Вишнева Україна 2016»!

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді в рамках міжнародної науково-освітньої програми GLOBE вдруге провів Всеукраїнську учнівську фенологічну кампанію «Вишнева Україна» . Вишнева Україна – це унікальна акція, яка проводиться з метою залучення учнів до вивчення вегетаційних циклів вишні звичайної (Prunus cerasus) та вишні повстистої (Prunus tomentosa), а також їх заохочення їх до дослідження навколишнього середовища.

Малюнок 1. Вихованці Дунаєвецької станції юних натуралістів (Хмельницька область). Автор: Лешанич Максим.

Малюнок 1. Вихованці Дунаєвецької станції юних натуралістів (Хмельницька область). Автор: Лешанич Максим.

Ц ього року у кампанії взяло участь 448 учнів, 60 вчителів та 60 навчальних закладів з 17 областей України (Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Житомирська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Луганська, Миколаївська, Полтавська. Рівненська, Сумська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька Чернігівська, Харківська) та м. Києва. Вперше захід було оголошено на європейському рівні. Спостереження тривали з 1 квітня по 20 травня. Відповідно до методики проведення фенологічних та атмосферних спостережень, учні двічі на тиждень вимірювали довжину листочків вишень, фіксували температуру повітря в місцевий сонячний полудень та вносили дані спостережень до міжнародної бази даних GLOBE.

Кампанія проходила у декілька етапів:

  • 29 березня відбувся перший вебінар “Методика спостережень. Внесення даних GLOBE” на якому вчителі, які попередньо зареєструвалися для участі в кампанії вали змогу ознайомитися з методикою спостережень та особливостями проведення кампанії. Протягом проведення заходу вчителі повинні були виконати та надіслати два домашніх завдання після чого вони отримали статус вчителя GLOBE, який пройшов тренінг і може вносити дані на міжнародний веб-сайт програми.
  • 1 квітня – початок спостережень та акція «Хто перший?». Переможцями акції стали троє учасників, які першими надіслали фотографії розпуску вишні.
  • 16-20 травня – завершення кампанії, надсилання звітів та підведення підсумків.
  • 23 травня – заключний вебінар “Підсумки кампанії “Вишнева Україна 2016” на якому учасники мали можливість матимете можливість: поділитися власними висновками та спостереженнями; дізнатися більше про те, чому вивчення вегетаційних циклів рослин важливо в контексті проблеми зміни клімату; поспілкуватися та задати запитання провідному спеціалісту у галузі садівництва, керівнику науково-дослідної лабораторії садівництва Національного еколого-натуралістичного центру Мазуру Петру Олександровичу.

Проаналізувавши усі дані зі звітів учасників можна зробити висновок, що найбільше бруньок вишні звичайної розпустилося з 1 по 11 квітня, що порівняно з минулим роком в середньому є на тиждень раніше.

vu2

Масовий розпуск бруньок почався коли середня температура у сонячний полудень піднялася вище за 10° С. Найбільша кількістю бруньок розпустилася 8 квітня коли середня температура повітря вдень становила близько 22° С.

За вишньою повстистою спостерігало менше учнів. Всього було 10 об’єктів спостереження. Більшість бруньок розпустилися з 1 по 9 квітня (рис.2). З всього десяти об’єктів можна зробити висновок, що вишня повстиста більш чутлива до зміни температури. Як і минулого року, багато листочків та гілок були втрачені через низькі температури. Вишня не є рідною рослиною, тому її вегетаційний цикл не зовсім пристосований до наших кліматичних умов.

vu3

Проаналізувавши усі дані з 17 областей та м. Києва ми не змогли виявити закономірності між географічним розташуванням вишні та часом розпуску. Скоріше за все для розпуску вишні більш важливу роль грає температура, сортова приналежність та місцеві умови.

Малюнок 2. Учениця Розбишівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Гадяцької районної ради Полтавської області

Малюнок 2. Учениця Розбишівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Гадяцької районної ради Полтавської області

Б агато учасників відмітили швидший розпуск листочків порівняно з минулим роком у зв’язку з досить теплим квітнем. За даними NASA квітень 2016 є найтеплішим місяцем за усю історію спостережень (починаючи з 1880 року). Кампанія «Вишнева Україна» є важливою не лише щодо збору даних, які можуть допомогти вченим у побудові можливих кліматичних моделей, але й щодо підвищення обізнаності молодого покоління щодо проблеми зміни клімату та її наслідків для рослинного, тваринного світу та людства.

Детальніше про кампанію та програму GLOBE в Україні можна дізнатися:

www.nenc.gov.ua/globe – офіційний сайт програми GLOBE в Україні.

globeukraine@gmail.com – електронна адреса для запитань та пропозицій.

www.facebook.com/globeinukraine – українська сторінка GLOBE на Фесйбуці.

Малюнок 3. Учні гімназії №59 імені О.М.Бойченка міста Києва

Малюнок 3. Учні гімназії №59 імені О.М.Бойченка міста Києва

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар



  • ngopibet
  • imbaslot
  • asia76
  • a200m
  • ngopibet
  • ngopibet
  • dewa288
  • ngopibet