
Наприкінці березня 2025 року комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської області (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій Педан) для здобувачів освіти закладів освіти була проведена весняна сесія обласної Природничої школи учнівської молоді (далі – Школа) по секціях: психології, хімії, флористики та зеленої архітектури, біології та екології, сучасних біотехнологій, агрономії, ветеринарії та зоотехнії.
Освітній процес у Школі під час проведення весняної сесії відповідно до безпекової ситуації відбувався дистанційно на базі Дніпровського національного університету ім. О.Гончара (ДНУ ім. Олеся Гончара), Навчально-наукового інституту “Український державний хіміко-технологічний університет” (ННІ УДХТУ), Дніпровського державного аграрно – економічного університету (ДДАЕУ).
Сесія проводилася за окремим розкладом роботи кожної секції відповідно до плану, узгодженого науково-методичною радою Школи.
До участі в сесії долучилися 10 науковців вишів м. Дніпро та понад 150 здобувачів освіти закладів загальної середньої, професійно-технічної та позашкільної освіти з 16 територіальних громад: Дніпровської, Кам’янської, Криворізької, Марганецької, Павлоградської, Нікопольської, Васильківської, Лозуватської, Могилівської, Межівської, Піщанської, Обухівської, Солонянської, Томаківської, Слобожанської, філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”.
На секції біології учні працювали за темою “Сердце та кровообіг – двигун нашого тіла” (лектор Мізін Валерія Вікторівна, викладачка кафедри фізіології та спортивної медицини Придніпровської державної академії фізичної культури і спорту), з якої вони отримали знання про основні функції серцево-судинної системи людини і розглянули на прикладах, як необхідно зміцнювати своє здоров’я, щоб мати здорове серце на довгі роки.
Юні екологи вивчали тему “Екосистеми: структура, функціонування та стійкість природних систем”, під час якої Лісовець Олена Іванівна, доцент кафедри геоботаніки, ґрунтознавства та екології ДНУ ім. Олеся Гончара, велику увагу приділила значенню екосистеми в природі та житті людини і процесам погіршення екосистеми України, що пов’язано з бойовими діями, які ведуться російським агресором на нашій землі.
Майбутні ветеринари ознайомилися з темою “Класифікація і ветеринарно-санітарна експертиза риби”, яку дуже змістовно презентував Зажарський Володимир Володимирович, завідувач кафедрою інфекційних хвороб тварин ДДАЕУ. На лекції учні вперше дізналися про правила санітарної експертизи риби і гідробіонтів і тепер кожний з них, дивлячись на зябра риби, може визначити свіжа риба чи термін її використання вже неможливий.
Юні аграрії отримали знання по темі “Різноманіття, морфологічні особливості та технології вирощування нішових культур” (викладачка Котченко Марина Валентинівна, доцент кафедри рослинництва Дніпровського державного аграрно-економічного університету), з якої учні дізналися про виробництво плодів та ягід, яке є традиційною галуззю сільськогосподарського виробництва України, зокрема Дніпропетровщини, і має багатовікову традицію.
Майбутні психологи отримали можливість розглянути тему “Поняття про волю. Психологічні механізми волі”. Вони вивчали етапи вольової дії, які включають усвідомлення людиною вольових зусиль та оцінки своїх можливостей і визначення способу дії. Активну участь брали учні і в практичному занятті за темою “Вольова саморегуляція особистості”, яке проводила викладачка Лазаренко Вікторія Іванівна, доцент кафедри соціальної психології та психології управління ДНУ імені Олеся Гончара. Учні усвідомили, що вольова діяльність людини завжди розпочинається з чуттєвого відображення світу у відчуттях та сприйманні, а психічні процеси є базовою основою людської психіки.
Яскраві презентаційні лекції по озелененню та ландшафтному дизайну були прочитані для флористів за темами: “Різноманіття рослин для альпінарію” та “Принципи побудови композиції кам’янистого саду”, які з великою фаховою майстерністю виклала Зайцева Ірина Олексіївна, професор кафедри фізіології рослин та інтродукції ДНУ імені Олеся Гончара. Інформація, надана під час лекцій, була дуже актуальна в зв’язку з початком в закладах освіти весняних робіт по благоустрою та озелененню на шкільних ділянках, клумбах і садах.
Слухачі секції сучасних біотехнологій знайомились з новою для себе темою “Інноваційні технології харчових виробництв”. Під час практичних занять, проведених викладачкою Гармаш Світланою Миколаївною, доцентом кафедри біотехнології та безпеки життєдіяльності ННІ “УДХТУ”, учні розглянули пріоритетні напрямки у сфері харчових виробництв, які мають оздоровчі властивості для життя людини.
Учасники секції хімії вивчали освітній матеріал по темах: “На межі поділу тіл: Адсорбція” та “Як відкривали атом” (викладачка Плясовська Катерина Андріївна, доцент кафедри фізичної, неорганічної та органічної хімії ДНУ імені Олеся Гончара).
Під час весняної сесії здобувачам освіти Школи організаторами заходу були надані щомісячні контрольні тестові завдання по секціях, які розміщені на сайті КЗО “ОЕНЦДУМ”, а також рекомендації щодо підготовки до обласного конкурсу-захисту науково- дослідницьких робіт обласної Природничої школи учнівської молоді, що відбудеться у травні 2025 року. При підготовці до конкурсу відповідно до безпекової ситуації учням було рекомендовано спілкування з науковими керівниками через електронну пошту та мобільний зв’язок.
Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1HUObEsmO9b8PLiskCOCi7HpYX544hPbJ?usp=sharing
Методист з наукової роботи КЗО “ОЕНЦДУМ”
Тетяна КОНДРАТЬЄВА