Директор КЗ КОЦЕНТУМ
Поркуян Олег Вікторович
Комунальний заклад «Кіровоградський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» має славну історію, яку він починає з вересня 1952 року. У мальовничому куточку міського парку Перемоги на околиці Кіровограда вперше гостинно відчинила свої двері новостворена Станція юних натуралістів, яку очолив Тюрін Сергій Олександрович. Будучи за покликанням душі великим природолюбом, згуртував навколо себе до 20 учнів, які стали першими гуртківцями новоствореної обласної станції юних натуралістів.
З перших днів роботи на СЮН Сергій Олександрович з великим ентузіазмом віддав всі сили і знання на розбудову юннатівського руху на Кіровоградщині. Робота з юннатами в той час проводилась, загалом, на земельній ділянці, яка мала площу 4 га.
У 1963 році на базі облСЮН розпочинає свою роботу профільний табір «Юннат», в якому щорічно відпочивали та оздоровлювалися в 3 зміни до 200 юннатів області. Відпочинок юннатів поєднувався з роботою різноманітних гуртків, пізнавальних екскурсій, вивченням флори і фауни рідного краю, дослідницькою роботою на дослідній ділянці та в саду облСЮН.
З 2001 року комунальний заклад «Кіровоградський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» очолює колишній юннат станції юних натуралістів Поркуян Олег Вікторович. В основу його управлінської діяльності покладено систему «Управління за результатами», яка базується на корпоративному стилі керівництва, що спирається на принцип врахування природо відповідних якостей кожної людини і особистісно орієнтований підхід до її діяльності для досягнення максимальних результатів.
В закладі працює 10 основних педагогічних працівників, функціонує 38 гуртків, в яких налічується 764 вихованців різних вікових категорій, які працюють на базах загальноосвітніх шкіл м. Кропивницького та навчальних закладів обласного підпорядкування.
Діяльність нашого закладу направлена на удосконалення позашкільної освіти з еколого-натуралістичного спрямування в області, на реалізацію поставленої проблеми «Соціальне партнерство закладу позашкільної освіти як ресурс його розвитку».
На даний час позашкільна освіта в ОЦЕНТУМ здійснюється за напрямами: еколого-природоохоронний; дослідно-експериментальний; профорієнтаційний та реабілітаційно-оздоровчий.
Візитною карткою роботи закладу є співпраця з дошкільними, загальноосвітніми, позашкільними навчальними закладами, науковими установами, вищими навчальними закладами області, державними та громадськими організаціями, учнівськими лісництвами області.
Педагогічні працівники комунального закладу «Кіровоградський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» особливу увагу приділяє підтримці обдарованої учнівської молоді, залученню її до дослідницької роботи за завданнями науковців, участі в обласних та всеукраїнських дитячих науково-практичних конференціях, науково-освітніх проектах, програмах, виставках, конкурсах. Понад 7000 школярів області беруть активну участь в обласних масових заходах еколого-натуралістичного спрямування: конкурс «Вчимося досліджувати та охороняти природу»; конкурс учнівських колективів екологічної просвіти «Земля – наш спільний дім»; обласний конкурс дитячої творчості «Свій голос віддаю на захист природи»; обласний фестиваль «Українська паляниця»; обласний конкурс з флористики та фітодизайну «Краса природи, оспівана Кобзарем»; обласний зліт юних екологів Кіровоградщини «EcoFest»; обласний зліт «Тобі Україно, наші знання та праця!» за номінаціями «Юні господарі лісу» та «Майбутні майстри сільського господарства»; обласні виставки «Новорічна композиція» та «Український сувенір»; День Довкілля.
Наші вихованці є активними учасниками та переможцями очно-заочних Всеукраїнських конкурсів та акцій, про що свідчать Подяки, Грамоти та Дипломи Національного еколого-натуралістичного центру, Міністерства екології та природних ресурсів України. Свою діяльність вони презентують на виставках під час проведення Всеукраїнського зльоту учнівських виробничих бригад, трудових аграрних об’єднань загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів та міських виставок, приурочених Дню захисту дітей та Дню позашкільника.
Діяльність педагогічного та дитячого колективів комунального закладу «Кіровоградський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» висвітлюється:
на власному сайті http://obl-cen.kr.sch.in.ua;
на сторінці в соціальній мережі Facebook (https://www.facebook.com/ocentym.);
в Телеграм-каналі «Освітній_Простір_Кіровоградщини» https://web.telegram.org/k/#@osvita_prostir_kir
Координаційно-методична робота ОЦЕНТУМ спрямована на визначення стратегічних напрямів розвитку позашкільної освіти, сприяння підвищенню професійного рівня педагогів, впровадження інноваційних форм у навчально-виховний процес та координацію діяльності 3 закладів: комунального закладу «Кіровоградський обласний центр еколого-на
туралістичної творчості учнівської молоді», Світловодської міської станції юних натуралістів, Станції юних натуралістів Комунального закладу «Торговицький ліцей ім. Є.Ф. Маланюка» Новоархангельської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області (філія) та творчих учнівських об’єднань еколого-натуралістичного спрямування.
Заклад здійснює в області координаційну діяльність через інформаційно-методичний відділ. З цією метою існує система кураторства.
Працівники інформаційно-методичного відділу планують та здійснюють координаційно-методичну роботу в області та закріплених територіальних громадах. Практика показала, що така координаційна діяльність є ефективною та дієвою.
Співпрацюючи із методичними кабінетами відділів та управлінь освітою, куратори відповідають за стан еколого-натуралістичної, природоохоронної, експериментально-дослідницької роботи та роботи з обдарованими дітьми у закріплених ОТГ відповідно закріпленим напрямам. Також розробляють та розповсюджують інструктивно-методичні матеріали, положення; інформують педагогів та учнівську молодь про обласні, всеукраїнські і міжнародні масові заходи еколого-натуралістичного спрямування та надають консультації щодо участі в них; висвітлюють на веб-сайті обласного закладу інформацію щодо проведення заходів з екологічної тематики; організовують та проводять консультації, семінари.
Щороку методисти беруть участь у підготовці та проведені обласних методичних семінарів:
- директорів, методистів рай і міськСЮН та відповідальних за еколого-натуралістичну роботу в районах;
- керівників учнівських лісництв за участі головних лісничих лісогосподарських підприємств області;
- керівників гуртків еколого-натуралістичного напрямку.
Залучаються до роботи у творчих групах, семінарах, заняттях педагогічної майстерності, майстер-класів, які проводяться спільно з обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського.
Світловодська станція юних натуралістів Світловодської міської ради була заснована 1 вересня 1959 року. На даний час її очолює Меркун Надія Іванівна.
На даний час станція юних натуралістів має чудовий міні зоопарк – наукову базу для занять гуртків акваріумістів, юних зоологів, любителів свійських тварин.
Юннати Світловодської СЮН брали активну участь у розробці статуту та символіки Всеукраїнського дитячого екологічного парламенту (ДЕП), за що були запрошені до участі в його роботі.
За роки існування станції юних натуралістів тут працювали віддані своїй справі педагоги: Осиченко Василь Сергійович, Скрипка Світлана Павлівна, Горова Олександра Йосипівна, Кулик Тетяна Петрівна, Коліщак Людмила Миколаївна, Чорноусько Ольга Миколаївна.
В Новоархангельському районі школою екологічного виховання для юних любителів природи протягом багатьох років була і залишається Новоархангельська станція юних натуралістів, заснована у 1970 році, першим директором якої була Логвиненко Галина Леонідівна. В джерелах інформації та на зустрічах натуралістів до нині добрим словом згадують одного з початківців організації юннатівського руху – Дмитра Антоновича Сандуленка, вчителя Надлацької середньої школи.
У 1982 році на основі дослідницької роботи з учнями та за сприяння місцевих і районних органів управління Сандуленко Дмитро Антонович створив на базі Надлацької школи науково-практичну лабораторію «Мала Тимірязівка». Юні тимірязівці досліджували рідкісні рослини, вивчали біологічні особливості сортів картоплі в місцевих умовах, займалися вирощуванням насіння різних сортів квітів. В «Малій Тимірязівці» була своя агрохімлабораторія, методичний кабінет, музей Хліба, кабінет технічних засобів, живий куточок, метеорологічний куток, кабінет екологічного виховання школяра, дослідна теплиця, навіть свій міні-дендропарк. На її базі проводилися конференції, виставки, натуралістичні заходи з питань охорони природи, районні та обласні методичні об’єднання вчителів біології, працював методичний центр екологічного виховання школярів району «Природа».
З 2016 року Новоархангельську району станцію юних натуралістів перейменовано на Станцію юних натуралістів Торговицького навчально-виховного об’єднання Новоархангельської районної державної адміністрації Кіровоградської області.
Сьогодні – це Станція юних натуралістів Комунального закладу «Торговицький ліцей імені Є.Ф.Маланюка» Новоархангельської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області (філія), яка об’єднує школярів віком від 5 до 16 років. З 2024 року заклад очолює Яценко Юлія Сергіївна.
Підвищенню якості позашкільної освіти еколого-натуралістичної спрямування сприяє участь педагогів нашого закладу у обласних та всеукраїнських конкурсах:
- Всеукраїнська виставка видавничої продукції з питань позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму;
- Всеукраїнський конкурс науково-методичних розробок з еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти хіміко-біологічного профілю;
- Всеукраїнський конкурс майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів «Джерело творчості»;
- Всеукраїнський конкурс методичних моделей виховного процесу в освітніх закладах «Виховати особистість».
Адреса комунального закладу «Кіровоградський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді»: 25019 м. Кропивницький, вул. Пугачова, 2.
e-mail: ocentym@ukr.net
адреса сайту: http://obl-cen.kr.sch.in.ua/
Адреса Світловодської станції юних натуралістів Світловодської міської ради: 27502, Кіровоградська область, м. Світловодськ, бульвар Дніпровський, 16-а.
e-mail: svetlovodsk_sun@ua.fm
адреса сайту: http://svitlovodsk-sun.kr.sch.in.ua/
Адреса Станції юних натуралістів Комунального закладу «Торговицький ліцей імені Є.Ф.Маланюка» Новоархангельської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області (філія): 26100, смт. Новоархангельськ, вул. Центральна, 40.
e-mail: yulyasya.yacenko@ukr.net
адреса сайту: https://nrsun.blogspot.com/
Наша адреса: 25019 м. Кропивницький, вул. Пугачова, 2
e-mail: ocentym@ukr.net
адреса сайту: http://obl-cen.kr.sch.in.ua