Круглий стіл «Чорнобиль: наслідки аварії 31 рік потому» | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** до 15 грудня 2023 року - триває заявлення на Всеукраїнський конкурс «Юний селекціонер і генетик» у 2023/2024 навчальному році (заочно) *** до 15 грудня 2023 року - подання матеріалів заочних Всеукраїнських конкурсів: Конкурс внутрішнього озеленення закладів освіти «Галерея кімнатних рослин», Конкурс зовнішнього озеленення закладів освіти «Парад квітів біля школи» (заочно) *** 20 грудня 2023 року - 25 січня 2024 року триватиме заключний етап Всеукраїнського конкурсу «Новорічна композиція» (заочно) *** до 29 грудня 2023 р. - надсилання фотоматеріалів на Всеукраїнський заочний конкурс робіт юних фотоаматорів «Моя країна – Україна!» (заочно) *** до 19 січня 2024 року - триває реєстрація участі в науково-технічному конкурсі «Eкo-Техно Україна» (заочно) *** до 22 січня 2024 року - подання матеріалів на ІІ етап Всеукраїнської виставки-конкурсу «Український сувенір» (заочно) *** до 1 березня 2024 року - падсилання фотоматеріалів до «Панорами Всеукраїнського профільного табору оздоровлення та відпочинку «Юннат» (заочно) *** до 08 квітня 2024 року - надсилання конкурсних робіт на участь у VІІ Всеукраїнському конкурсі «Гуманне ставлення до тварин» *** до 28 квітня 2024 року - подання матеріалів на проєкт «ЄНОТІК» *** вересень 2023 року-травень 2024 року - триває Всеукраїнська інтернет-олімпіада «Крок до знань» у 2023/2024 навчальному році (онлайн, дистанційно) *** серпень 2023 р. - липень 2024 р. - Рік клімату та вуглецевої кампанії (акція за міжнародною програмою GLOBE) (заочно) *** до 1 жовтня 2024 року - Надсилання фотоматеріалів до «Першого українського віртуального депозитарію-визначника юного натураліста» (заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнський конкурс рукописів навчальної літератури та віртуальних освітніх ресурсів з еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти «Нове позашкілля»(заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнську виставку видавничої продукції з позашкільної освіти (Заочні педагогічні читання «Позашкільна педагогіка»)(заочно)


Круглий стіл «Чорнобиль: наслідки аварії 31 рік потому»

Минає 31 рік, як світ змінився; 31 рік, як людство дізналося на власних помилках, що атомна енергетика катастрофічно згубна для всього живого…

В ці скорботні дні Чорнобильської трагедії глобального масштабу з юннатами Центру був проведений круглий стіл «Чорнобиль: наслідки аварії 31 рік потому» та трудова акція по впорядкуванню ділянки лікарських рослин «Радіопротектори – здоров’я від природи».

Медицина і статистика не можуть встановити точної кількості жертв, але прямі й опосередковані людські втрати, кількість тих, хто помер чи став інвалідом, вимірюється сотнями тисяч. У результаті катастрофи позбулися домівок понад 115 тис. мешканців Прип’яті та Чорнобиля, районних центрів та сіл 30-ти кілометрової зони. Радіонуклідами було забруднено 2300 населених пунктів, на території яких проживало близько 2,5 млн осіб.

Катастрофічна екологічна ситуація в Україні очевидна. Це стосується не тільки катастрофи на Чорнобильській атомній станції, дедалі збільшується інтенсивність сонячної радіації внаслідок зменшення кількості озону в верхніх шарах атмосфери.

Нікуди не зникли після Чорнобильської аварії цезій – 137, стронцій – 90, вони сховалися в землю та ґрунтові води, і повертаються тепер до нас з продуктами харчування. Навіть те, що ми зараз спостерігаємо підвищену отруйність грибів – це теж результат забруднення навколишньої природи. Люди вимушені жити в несприятливих умовах, пристосовуючись до них. Але навіть невеликі дози підвищеної радіації можуть спричинити легкі форми променевої хвороби, згортання крові, може знижуватись кількість лейкоцитів в крові, зниження імунітету, вегето-судинні розлади, захворювання крові, онкологічні хвороби та інші біди.

Радіонукліди, потрапивши в організм, накопичуються в найчутливіших органах і дуже важко й повільно виводяться з них. Радіотоксини, які накопичуються в організмі при опроміненні і отруюють його, не є специфічними, характерними тільки для процесів опромінення. За різних екстремальних умов, як психоемоційні стреси, надмірні фізичні навантаження, гіподинамія (малорухливий спосіб життя), голодування, опіки, інфекції, в печінці накопичуються токсичні продукти переокислення. Виведення їх із організму надзвичайно важливе для зменшення наслідків радіаційного опромінення. Для боротьби із ними застосовують радіопротектори – речовини, які захищають організм від радіації. Вони багаті вмістом вітамінів, пектинів, клітковини та інших біологічно активних речовини (БАР). Саме ці рослини здатні підтримувати імунну систему, яка стає достатньо ослабленою під впливим радіації, а також захищають мембрану клітин від випромінення, зв’язують радіонукліди й виводити їх з організму.

Для людини найліпшими радіопротекторами є рослини: вони найближчі за будовою складників до людського організму, а також, як правило, не спричиняють побічних реакцій та алергії. Насамперед, це такі рослини, як ехінацея пурпурова, радіола рожева, чебрець повзучий, буквениця лікарська, медунка лікарська, звіробій, меліса лікарська, деревій, полин, материнка лікарська, м’ята перцева, ромашка лікарська, подорожник звичайний та багато інших. Також й достатньо сильні антирадіаційні властивості мають плоди и ягоди, зокрема багатьох дикоростучих рослин: бузини чорної, горобини, журавлини болотної, калини, шипшини, ожини, смородини чорної, чорниці.

З метою підвищення рівня екологічної свідомості молоді, зниження соціально-психологічної та медичної напруги внаслідок Чорнобильської катастрофи, зміцнення здоров’я дітей та набуття учнівською молоддю навичок вирощування рослин-радіопротекторів юні охоронці природи беруть активну участь у вивченні, дослідженні та впорядкуванні навчально-дослідної колекційної ділянки лікарських рослин Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді.

Минає 31 рік, як світ змінився; 31 рік, як людство дізналося на власних помилках, що атомна енергетика катастрофічно згу…

Опубліковано Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України 26 квітня 2017 р.

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар