«А білий лебідь на ставку…» | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** квітень-листопад 2024 року - триває оформлення дослідження щодо цвітіння води, документування і підготовка відеоматеріалу та реєстрація в науково-освітньому проєкті «Вчителі та учні досліджують явище цвітіння водойм в Україні» у 2024 році (заочно) *** 03 - 20 червня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнської олімпіади випускного шкільного дослідництва (учнівських дослідницьких проєктів) (заочно) *** 11 - 27 червня 2024 року - літня кампанія в НЕНЦ у 2024 році (очно) *** 25 - 27 червня 2024 року - фінальний етап конкурсу «Ленд-арт весна – 2024» в рамках Фестивалю патріотичних дій (очно) *** серпень 2023 р. - липень 2024 р. - Рік клімату та вуглецевої кампанії (акція за міжнародною програмою GLOBE) (заочно) *** 24 - 26 вересня 2024 року - фінал Всеукраїнського конкурсу з флористики та фітодизайну (очно) *** 24 - 26 вересня 2024 року - фінал Всеукраїнського екологічного конкурсу «Eco-Hackathon» у 2024 році (очно або онлайн) *** до 1 жовтня 2024 року - Надсилання фотоматеріалів до «Першого українського віртуального депозитарію-визначника юного натураліста» (заочно) *** до 10 листопада 2024 року - подаються конкурсні роботи на Всеукраїнський конкурс «Дідух – оберіг українського народу» (заочно) *** до 15 листопада 2024 року - триває подання матеріалів на Всеукраїнський конкурс «Птах року – 2024» (заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнський конкурс рукописів навчальної літератури та віртуальних освітніх ресурсів з еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти «Нове позашкілля»(заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнську виставку видавничої продукції з позашкільної освіти (Заочні педагогічні читання «Позашкільна педагогіка»)(заочно)


«А білий лебідь на ставку…»

(дві історії про лебедів)

Вже другий рік поспіль на одному із штучних водойм поблизу Ужгороду оселяється парочка білих лебедів-шипунів. Одного з них утримували і підгодовували всю зиму працівники та юннати Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру, що на Загорській, 126.

Бувають випадки, коли птахи із-за якихось причин не відлітають на південь, а залишаються на зиму. І ось таких лебедів вже два роки поспіль приносять небайдужі люди до нас на зимівлю. Вони благополучно перезимовують у пташнику ЗОЕНЦ, а весною їх випускають у природу на одне із Чорних озер. «Наші» лебеді були спочатку окільцьовані і тільки після цього випущені на воду. Там вони знаходять собі пару і через певний час у них появляється потомство. Зараз «наша» пара має потомство у кількості вісім особин, яке вони виховують і доглядають як справжні турботливі батьки. А наші юннати приходять до озера підгодовувати їх, приносять хліб, зерно їм, милуються ними і спостерігають за цією дружною сім’єю.

Лебідь за свою силу, красу і величаву поставу давно й справедливо названий царем усіх водоплавних птахів.

Білий як сніг, з блискучими прозорими невеликими очима, з яскраво помаранчевим дзьобом і чорними лапами, з довгою, гнучкою й красивою шиєю, він невимовно прекрасний птах, коли спокійно пливе поміж зеленими очеретами по темно-синій, гладенькій поверхні води.

Усі його рухи сповнені привабливості: чи почне він пити, і зачерпнувши дзьобом води, підніме голову вгору і витягне шию; чи почне купатися, пірнати і плескатися своїми могутніми крилами, далеко розкидаючи бризки води, що скочуються з його пухнастого тіла; чи почне потім чепуритися, легко і вільно закинувши дугою назад свою білосніжну шию, поправляючи і чистячи дзьобом по спині, боках і у хвості зім’яті або забруднені пера; чи розпустить крила на повітрі, ніби довгий косий парус, і почне також дзьобом перебирати в ньому кожне перо, провітрюючи і сушачи його на сонці, – усе чудове в ньому. А тому як він турбується про своє потомство, можна повчитися нам – людям. Лебеді – досить агресивні птахи, коли мова йде про їхнє потомство. Одна пара займає територію до 100 га, відганяючи з неї інших водоплавних птахів. В разі небезпеки самці лебедів агресивно захищають своє гніздо та потомство. Лисицю можуть вбити, а людині, яка ткнеться ближче до гнізда, можуть дати доброго прочухана.

Також, спостерігаючи за цими птахами, люди здавна помітили, що якщо лебеді пізно летять з півночі на південь – осінь буде тривалою і теплою.

Тож, закликаємо всіх небайдужих людей долучатися до справи порятунку та допомоги цим прекрасним птахам у природі. Адже недаремно люди вважають лебедів уособленням шляхетності, витонченості і вірності.

Традиційно, юннатівська відеостудія «Дивосвіт» створила фільм про «наших» лебедів, який зможуть переглянути всі любителі природи краю і України.

Методист відділу екології та природоохоронної роботи Трацевська Л.М.

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар  • bajak Scatter
  • turbox500
  • mariaTogel
  • turbox1000
  • ngopibet
  • imbaslot