Проведено обласний семінар еколого-природоохоронного напряму | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** з 13 по 15 червня 2023 року - Всеукраїнський зліт юних дослідників-природознавців (змішана форма проведення) *** з 20 по 22 червня 2023 року - Всеукраїнський зліт юних екологів (змішана форма проведення) *** з 27 по 29 червня 2023 року - Всеукраїнський фестиваль патріотичних дій (змішана форма проведення)


Проведено обласний семінар еколого-природоохоронного напряму

20 лютого 2019 року на базі комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської обласної ради (далі – КЗО ”ОЕНЦДУМ”, директор Ю.Ф.Педан) для методистів та керівників гуртка екологічного та біологічного профілю закладів освіти, представників територіальних об’єднаних громад був проведений обласний семінар еколого-природоохоронного напряму за темою “Еколого-просвітницький та науково-дослідницький аспекти у природоохоронній діяльності”.

Семінар проводився з метою підвищення професійної компетентності педагогів щодо організації позашкільної екологічної освіти, поширення кращого досвіду роботи в галузі екологічного виховання, активізації участі дітей та молоді в проведенні практичної природоохоронної і екологічної діяльності.

На семінарі були присутні 27 учасників з КЗО “ОЕНЦДУМ”; міст: Дніпра, Кам’янського, Кривого Року, Нікополя, Павлограда та Синельникового; районів: Верхньодніпровського, Дніпровського, Криворізького, Магдалинівського та Новомосковського; об’єднаних територіальний громад: Апостолівської, Криничанської, Межівської, Вербківської, Могилівської (філія КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”), Широківської та Гречаноподівської.

Кузьменко Марина Борисівна, заступник директора з виховної роботи КЗО “ОЕНЦДУМ”, відкрила семінар, звернула увагу на проблеми екологічної освіти в закладах загальної середньої освіти та зробила акценти на використання матеріалів програми екологічної освіти “Зелений пакет” при роботі з учнівською молоддю.

Методика експрес-оцінки стану водних екосистем була розкрита Новіцьким Романом Олександровичем, завідувачем кафедрою водних біоресурсів та аквакультури Дніпровського державного аграрно-економічного університету, професором. У своїй доповіді він охарактеризував біологічне різноманіття прісних водойм Дніпропетровщини та методи візуальної біоіндикації, що не потребують складного обладнання та доступні для досліджень широкого загалу юних натуралістів. Були представлені характерні для регіону види тварин (риби, амфібії, комахи, молюски) та вищі рослини які можуть бути індикаторами чистої або забрудненої води, загального стану середовища. Також він запропонував теми досліджень та залишив посібники в електронному виді.

Андрусевич Катерина Вадимівна, в.о. заступник директора з наукової роботи природного заповідника “Дніпровсько-Орільський”, ознайомила учасників семінару зі структурою заповідника, рослинним, тваринним та ландшафтним різноманіттям, основними напрямками співпраці освітніми установами: допомога науковців заповідника у написанні наукових робіт, залучення учнівської молоді до участі у природоохоронних акціях, залучення співробітників заповідника до проведення тематичних лекцій та практичних занять про біорізноманіття, охорону та збереження природних ресурсів, присвячених екологічним датам.

Григор’єв Денис Валентинович, завідувач відділу біології та екології КЗО “ОЕНЦДУМ”, підвів підсумки участі закладів освіти області в масових заходах екологічного та природоохоронного спрямування за 2018 рік, охарактеризувавши масовість та результативність участі юннатів області у заходах обласного і всеукраїнського рівня, а також представив циклограму надання звітних матеріалів у 2019 році, ознайомив з роботою сайту КЗО “ОЕНЦДУМ”, надав критерії оцінки робіт та провів анкетування учасників.

З темою “Організація та проблеми еколого-натуралістичної роботи у закладах середньої та позашкільної освіти Криворізького району” виступив вчитель біології комунального закладу “Красівський навчально-виховний комплекс” Криворізького району – Герасимчук Олексій Олегович. Він представив напрями роботи гуртка, географію експедицій та відповідну підготовку до них (план, маршрут, спорядження тощо); звернув увагу на якості характеру вихованця (самостійність, невибагливість, екоцентричний світогляд, здоровий спосіб життя, лідерські якості, витривалість) та компетентності (вміння спілкуватись з людьми, орієнтуватись на місцевості, працювати з картою, архівами та літературними джерелами, надавати домедичну допомогу, облаштовувати свій побут), які формуються під час експедицій; поділився досвідом участі у конкурсах: “Природна скарбниця Придніпров’я” (за номінаціями “Первоцвіти Дніпропетровщини” та “Балки Придніпров’я”), “Парки – легені міст та сіл”, “Вчимося заповідувати” (постійний моніторинг, ведення бази даних, коректний підбір методик досліджень, контроль за плагіатом); торкнувся організаційних проблем.

Крикун Галина Віталіївна, керівник гуртка КЗО “ОЕНЦДУМ”, доповіла про особливості та перспективи моніторингових досліджень у природі за матеріалами екологічного тренінгу “Моніторингові дослідження біорізноманіття”. Педагогічні працівники були ознайомленні з відмінністю понять “спостереження” та “моніторингові дослідження”, правильним вибором місць відбору зразків, правильністю оформлення етикеток, інвазійними видами рослин, цікавими для спостережень видами комах (бабки, поодинокі бджоли та мурашки).

 

Посилання на матеріали доповідачів буде розміщене на сайті http://dneprunnat.dp.ua.

 

 

Григор’єв Д.В.,

завідувач відділу біології та екології КЗО “ОЕНЦДУМ”

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар