Юннати ЗОЕНЦ долучилися до Великого зимового обліку птахів | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** з 13 по 15 червня 2023 року - Всеукраїнський зліт юних дослідників-природознавців (змішана форма проведення) *** з 20 по 22 червня 2023 року - Всеукраїнський зліт юних екологів (змішана форма проведення) *** з 27 по 29 червня 2023 року - Всеукраїнський фестиваль патріотичних дій (змішана форма проведення)


Юннати ЗОЕНЦ долучилися до Великого зимового обліку птахів

Закарпатський обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді долучився до вже традиційного Великого зимового обліку птахів.

Він є наймасовішим заходом для вивчення птахів у всьому світі. Іноді ще його називають Різдвяним.

Традиція обліковувати птахів народилася в 1900 році у США, коли редактор орнітологічного журналу Bird-Lore Френк Чепмен запропонував новий спосіб Різдвяного полювання – з біноклем в руках замість зброї. За його закликом 26 осіб вперше провели цей день разом з пташками, спостерігаючи за ними та вивчаючи їх, радіючи їхньому польоту та свободі. Відтоді традиційно Великий зимовий облік птахів проводять щороку в останні вихідні січня.

Де можна спостерігати за птахами?

У дворі свого будинку, в саду, на шкільному подвір’ї, у міському парку – в межах населеного пункту, адже мета цього обліку – визначати кількість птахів і з’ясувати, які саме види залишилися зимувати поряд з нашими домівками.

В яку пору дня проводити облік птахів?

Птахи є найактивнішими вранці. Якщо обліковувати їх у цю пору дня, є можливість побачити й нарахувати більше видів птахів.

Зазвичай серед видів, що залишилися зимувати, можна обліковувати, зокрема, ворон сірих, галок, граків, горобців хатніх, дятлів, синиць великих, сойок, сорок, снігурів, омелюхів тощо.

Юннати гуртка „Юні охоронці природи” відділу екології та природоохоронної роботи, разом з керівницею Оксаною Стрічко, вивчивши правила проведення обліку, спостерігали та вели облік птахів у міському парку Боздош. Кожен з юннатів у бінокль спостерігав за пташками та їх поведінкою: синички великі, горобець хатній, сірі ворони, голуби, дятел звичайний. І звичайно, не забули почастувати пернатих друзів їх улюбленими смаколиками – пшоном та насінням гарбуза. Яка ж була радість, коли пташки в знак вдячності весело щебетали, ніби дякували дітям за гостинці!

Керівниця гуртка „Лікарські рослини” Мирослава Вайдич та Ганна Андрусь разом із своїми вихованцями провели облік птахів набережною правого берега річки Уж. Юннати зафіксували: крижнів (24), голубів (70), горобців (34) та сірих ворон (83). Вихованці гуртка з цікавістю спостерігали в бінокль за поведінкою пернатих. Родзинкою їхніх спостережень стала унікальна пташка рибалочка, яку зустрічаємо під час Різдвяного обліку.

Анастасія Спащук, керівниця гуртка „Юні овочівники”, та керівниця гуртка „Юні квітникарі” Оксана Кремінь разом із своїми юннатами обрали для спостережень і обліковування птахів територію рідного ЗОЕНЦ. Насипавши у годівнички улюбленого соняшникового насіння, спостерігали види пташок, які облюбували цей ареал проживання: сіра ворона, сорока, горобці хатні, горобець польовий, дрізд чорний, дятел звичайний, синиця велика, дрізд чикотень, щиглик.

Цікаво вели облік і вихованці з інклюзивною формою навчання. З керівницею гуртка „Природа рідного краю” Юліанною Курак гуртківці спочатку переглянули ілюстрований альбом „Зимуючі птахи ”, а вже потім вели записи у блокнот.

Найбільше зацікавлення під час обліку викликали самі спостереження за пернатими. Юні дослідники були приємно здивовані та захоплені різноманіттям пташок та їх пристосуванням до виживання взимку. Про назви окремих видів та деякі особливості їхньої поведінки юннати дізнались вперше під час Великого зимового обліку.

Всі спостереження гуртківці заносили у записник. Разом з керівницями брали участь у підраховуванні чисельності пернатих. Підсумки підрахунків юннати заносили в анкети. Заповнені анкети спостережень буде надано в Українське товариство охорони птахів. Завдяки зібраним даним відстежуватиметься динаміка змін та чи перегукуватимуться вони з результатами наукових досліджень, проведених професійними орнітологами.

Великий зимовий облік птахів знайшов велику підтримку й  серед дітей завдяки простому і легкому проведенні. Облік також забезпечує збір інформації про зимуючі види птахів на території України.

Відділ екології та природоохоронної роботи

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар