Днями юннати Закарпатського екоцентру здійснили екскурсію до Кам’яницького лісництва ДП „Ужгородське лісове господарствоˮ з метою ознайомлення з навчально-пізнавальними стежками лісництва, а також лісоутворюючими породами Карпат, закріплення знань про осінні явища, що відбуваються у природі.
Юннатів зустрів Василь Лиситчук, ветеран праці лісового господарства. Він ознайомив юних природоохоронців із роботою лісництва. Учасники екскурсії пройшли наступними навчально-пізнавальними стежками лісництва:
– „Живі сторінки Червоної книги”, де ознайомилися із трав’янистими рослинами, занесеними до Червоної книги України. За звичайних умов ці рослини зростають на різних висотах над рівнем моря та в різних кліматичних умовах від низовин до карпатських полонин. Але завдяки кропіткій праці працівників лісового господарства непогано почуваються на екологічній стежці, оскільки для кожного виду тут створено притаманні йому мікрокліматичні умови, наближені до природних умов його ареалу.
– „Гірські породи та мінерали Карпат”. Ця стежка найбільше вразила, адже діти мали можливість побачити на власні очі „скарбиˮ, заховані в надрах землі, доторкнутися до них.
Василь Лиситчук також провів цікаву, змістовну екскурсію Музеєм лісу під відкритим небом, який створено з метою відновлення та збереження історичних відомостей про життя лісорубів та їхню працю у важких гірських умовах. Серед експонатів музею найбільше вразили юних природолюбів піч-димокурня для випалювання деревного вугілля, фрагмент вузькоколійної залізниці (якою доправляли деревину карпатських лісів до місць перероблення), мисливська вежа, різні годівниці для лісових мешканців, підземний вулик для джмелів, будиночок для кажанів та штучна гніздівля для сипух (які, до речі, дуже рідкісні і занесені до Червоної книги), дерев’яні жолоби (ризи), якими спускали деревину з місць рубки.
Також учасники екскурсії ознайомилися із рідкісними та інтродукованими рослинами арборетуму, серед яких є декоративно-листяні, гарно квітучі та лікарські рослини.
Найбільше зацікавив юннатів так званий „календар друїдів”, на якому кожен віднайшов свій знак зодіаку та дізнався про дерево, яке йому відповідає.
Мабуть, найбільше чекали діти тієї миті, коли можна буде зануритися в осінній ліс, насолодитися шурхотом опалого листя, відчути енергію, що йде від могутніх дерев.
Українські Карпати – край чудових лісів, один із важливих лісових регіонів нашої держави. Мандруючи лісом, юннати розглядали дерева, помічали відмінності у малюнку кори різних порід, намагалися за опалими листочками та хвоєю визначити дерева. Дізналися, що основними лісоутворюючими породами Карпат є бук, ялина, смерека, граб, дуб; як домішки у наших лісах поширені явір, ясен, клен гостролистий, липа, осика, береза тощо.
Кульмінацією дня стало розкладання вогнища, печена картопля, смажене на вогні сало, сосиски і маршмелоу.
Чисте повітря, неймовірний запах дитинства, шум вітру і спів птахів… Це – ліс. Він навіює радість, лікує депресію, робить кращим світ навколо нас. Тож давайте вивчати, берегти та примножувати зелене багатство нашого краю!
ОЛЬГА ВЕЛИЧКАНИЧ, завідувачка відділу біології та дослідницько-експериментальної роботи