Позашкілля № 10 (34), жовтень 2009 Науковий діалог у м. Рино. 60-й міжнародний фінал Intel ISEF | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** 28-31 березня 2023 року - весняна сесія ПШУМ 2023 року (дистанційно, онлайн) *** 28-31 березня 2023 року - ювілейний фінальний тур ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу «Юний селекціонер і генетик» *** до 31 березня 2023 року - триває направлення матеріалів на Міжнародний конкурс еколого-валеологічної спрямованості «Душа села» (заочно) *** до 2 квітня 2023 року - триває Всеукраїнська акція «Писанкове дерево Перемоги» (заочно) *** 11-13 квітня 2023 року - фінал Всеукраїнського конкурсу молодіжних проектів з енергозбереження «Енергія і середовище» (очно або змішано) *** до 14 квітня 2023 року триває надсилання робіт на VІ Всеукраїнський конкурс «Гуманне ставлення до тварин» (заочно) *** 18-21 квітня 2023 року - фінал Х Всеукраїнського турніру юних натуралістів (очно або дистанційно) ***


Позашкілля № 10 (34), жовтень 2009 Науковий діалог у м. Рино. 60-й міжнародний фінал Intel ISEF

Позашкілля № 10 (34), жовтень 2009

Науковий діалог у м. Рино

 60-й міжнародний фінал Intel ISEF

 10-15 травня 2009 р. у м. Рино (штат Невада, США) відбувся міжнародний конкурс науково-технічної творчості школярів Intel ISEF 2009 (International Science and Engineering Fair). У конкурсі взяли участь українські учні – переможці національного етапу конкурсу «IntеІ-ЕкоУкраїна-2009». Про успіхи наших школярів у США та особливості міжнародного конкурсу ми попросили розповісти Володимира Валентиновича Вербицького, доктора педагогічних наук, директора Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України.
Олена Литовченко. Шановний Володимире Валентиновичу, будь ласка, декілька слів про конкурс Intel lSEF.
Володимир Вербицький. Міжнародний конкурс науково-технічної творчості школярів Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF) – одна з найбільших міжнародних ініціатив всесвітньо відомої корпорації Intel. Кожного року понад 1500 учасників конкурсу – кращих молодих учених і винахідників у світі, що представляють близько 50 країн світу, демонструють найсучасніші наукові проекти, обмінюються ідеями і здобувають численні призи та стипендії. Призовий фонд конкурсу становить понад 3 млн доларів США. Започаткований у 1950 році, цей захід набуває з роками все більшої популярності і виходить на нові рівні.
З 2004 року за підтримки Дирекції освітніх програм INTEL в Україні Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді (НЕНЦ) Міністерства освіти і науки України виступає в ролі установи-координатора конкурсу.
ОЛ. Щодо загальної картини конкурсу Intel ISEF 2009. Які галузі знань були представлені? Яким чином оцінювалися проекти учасників?
В.В. Конкурс охоплює величезну сферу сучасної науки – 18 категорій, що включають математичні, природничі та прикладні науки.
У конкурсі Intel ISEF цього року взяли участь приблизно 600 індивідуальних та командних проектів. Кожен проект оцінювали 4 члени журі (до речі, усі члени журі мають відповідний науковий рівень (Ph.D або його еквівалент) у своїй галузі і не менше 6 років досвіду), а також представники різноманітних компаній та установ.
У кожній категорії визначали перше, друге, третє та четверте призові місця, які отримали премії $3000, $1500, $1000 та $500 відповідно. Додатково на нагороди виділяється ще 2,5 мільйона доларів. Це гранти на навчання, літні школи, наукові подорожі, а також лабораторне устаткування від Intel, Science Service, Alcatel-Lucent та ще 80 інших академічних, корпоративних, спеціалізованих та державних установ-спонсорів. Троє найкращих учасників конкурсу отримали найвищу нагороду – $50000 на навчання в провідних університетах США.
ОЛ. Які результати Intel ISEF 2009?
В.В. За результатами Intel ISEF 2009 три спеціальні нагороди виборов Оленєв Олександр, учень 11 класу Запорізького багатопрофільного ліцею № 99 (секція: «Фізика та науки про Всесвіт»). Тема проекту: «Датчик швидкості вітру для системи регулювання робочих параметрів вітроенергетичних установок». Здобуток Олександра:
– «Нагорода за видатну оригінальність, аналіз і ясність у науці та технологіях» від Товариства патентів і торгових марок;
– «Сертифікат за видатні досягнення 60-ї Міжнародної науково-технічної виставки» від Американської метеорологічної асоціації;
– «Сертифікат Американської асоціації інтелектуальної власності»;
– ІІІ місце й основна премія в категорії «Фізика і астрономія» Intel ISEF 2009.
ОЛ. Є підстави пишатися нашим учасником, але я знаю також про успішні результати участі українських команд у попередніх міжнародних конкурсах Intel ISEF.
В.В. Результати участі української делегації в міжнародних фіналах конкурсу Intel ISEF є досить вагомими. У 2005 р. Д. Сомсіков з м. Одеси здобув ІІІ призове місце в категорії «Комп’ютерні науки» та спеціальний приз NASA; у 2006 р. наша делегація отримала IV призове місце в категорії «Хімія» (Д. Моносов, м. Дніпропетровськ), Першу премію Міжнародного почесного науково-технічного товариства Sigma Хі та спеціальну відзнаку за проект, що найкращим чином представляє міждисциплінарні аспекти наукових та технічних досліджень (командний проект за участю Р. Левіна, Є. Зайцева, М. Дмитренка, м. Запоріжжя); у 2007 р. – Спеціальна відзнака Асоціації обчислювальної техніки та диплом і приз (Г. Романовський, м. Луганськ), Спеціальна від¬знака Американського геологічного товариства, диплом і премія за актуальний та оригінальний екологічний проект, спрямований на вирішення проблеми отримання прісної води шляхом конденсації з атмосферного повітря (командний проект 3. Умерової та Р. Фаткулліна, АР Крим).
Минулого року з м. Атланта (штат Джорджія, США) українська команда привезла ІІ місце і основну премію в категорії «Хімія» (командний проект М. Мєшкович, В. Клокуна, м. Дніпропетровськ).
ОЛ. Так, результати участі українських школярів у конкурсі Intel ISEF в останні роки дійсно вагомі Що необхідно зробити для того, щоб Україна в 2010 році взяла участь у Міжнародному конкурсі?
В.В. Обов’язкова умова – проведення національного етапу конкурсу відповідно до правил, критеріїв, вимог, стандартів міжнародного конкурсу.
ОЛ. Хто може взяти участь у наступному конкурсі Intel ISEF?
В.В. Учасниками конкурсу є учні загальноосвітніх, позашкільних та професійно-технічних навчальних закладів (9-11 класів). До участі у Всеукраїнському конкурсі «Intel-ЕкоУкраїна-2009» за рекомендаціями експертів допускаються також переможці Всеукраїнських науково-дослідницьких конкурсів (чемпіонат з інформаційних технологій «Екософт», конкурс юних раціоналізаторів та винахідників «Природа – людина – виробництво – екологія», конкурс досягнень юних зоологів-тваринників, «Енергія і середовище», МАН та інші). По відношенню до «Intel-ЕкоУкраїна» ці конкурси виступають як «ресурсні конкурси». Така система широко задіяна у світовій практиці Intel ISEF, що дає змогу значно розширити коло учасників та гарантувати високий рівень проектів.
Відбір проектів на Всеукраїнський конкурс «Intel-ЕкоУкраїна» проводиться на підставі заявок і тез наукових; робіт, викладених українською та англійською мовами.
Матеріали надсилаються до визначеної дати (про що повідомляється офіційним листом МОН України) за адресою: вул. Вишгородська, 19, м. Київ, 04074.
Інформація про умови участі в конкурсі й про сам конкурс розміщена на сайті НЕНЦ: www.nenc.gov.ua.
ОЛ. Які особливості проведення національного етапу міжнародного конкурсу?
В.В. Конкурс «Intel-ЕкоУкраїна» проходить у 2 тури: перший – це індивідуальний стендовий захист перед членами журі за категоріями у форматі, максимально наближеному до умов захисту робіт на всесвітньому фіналі Intel ISEF; другий – відкритий стендовий захист кращих робіт із кожної категорії, які вибороли право змагатись у суперфіналі. Переможці визначаються за номінаціями: біологічні науки, екологія та проблеми довкілля; науки про Землю (географія, геологія); науки про Всесвіт (астрономія); науки про людину (анатомія, фізіологія, охорона здоров’я, психологія і поведінка людини); хімія; комп’ютерні науки; інженерні науки; математика; фізика; командні наукові проекти з будь-якої категорії Intel ISEF (2-3 учасники у кожному).
О.Л. На що необхідно звернути увагу учасникам конкурсу «Intel-ЕкоУкраїна»? Які критерії оцінювання робіт?
В.В. Члени журі конкурсу «Intel-ЕкоУкраїна» оцінюють у першу чергу актуальність дослідження, творчий підхід та наукову новизну, можливість практичного застосування винаходу. Дуже важливо для учасника конкурсу вміти презентувати свій проект, чітко, доступно викладати його сутність, уміти вести науковий діалог.
Члени журі звертають увагу на найретельніше продумані та сплановані дослідження. Підкреслю, що особлива увага приділяється роботам з високим рівнем технічного виконання та практичною спрямованістю.
О.Л. Мабуть, до фіналу потрапити складно. Чи варта таких зусиль участь у конкурсі Intel ISEF?
Потрапити у фінал міжнародного конкурсу – це отримати нові можливості для професійного розвитку майбутніх учених. Не втратити такі можливості, використати власні знання на користь людству-велике щастя для справжнього вченого.

Розмову вела Олена ЛИТОВЧЕНКО

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар