УВАГА!!!! #ЗимовийОблікПтахів | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** з 13 по 15 червня 2023 року - Всеукраїнський зліт юних дослідників-природознавців (змішана форма проведення) *** з 20 по 22 червня 2023 року - Всеукраїнський зліт юних екологів (змішана форма проведення) *** з 27 по 29 червня 2023 року - Всеукраїнський фестиваль патріотичних дій (змішана форма проведення)


УВАГА!!!! #ЗимовийОблікПтахів

Комунальний заклад освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської обласної ради (директор Юрій Педан) пропонує юннатам та всім бажаючим взяти участь у Великому зимовому обліку птахів (Christmas Bird Count), який традиційно проводять щороку в останні вихідні січня.
Захід проводився з метою ознайомлення з видовим різноманіттям зимуючих птахів України та Дніпроптеровщини, з’ясування їх чисельності.


Спостереження за птахами – захопливе заняття, що підвищує нашу обізнаність і розуміння процесів, які відбуваються в дикій природі. Традиція обліковувати птахів народилася в 1900 році у США, коли редактор орнітологічного журналу Bird-Lore Френк Чепмен запропонував новий спосіб Різдвяного полювання – з біноклем в руках замість зброї. До того часу були популярними різдвяні змагання з кількості впольованих птахів. Тож редактор орнітологічного журналу запропонував змінити рушниці на біноклі і хвалитися не кількістю вбитих, а побачених птахів. За його закликом 26 осіб вперше провели цей день разом з пташками, спостерігаючи за ними та вивчаючи їх, радіючи їхньому польоту та свободі. З цього часу облік птахів у різдвяні дні поширився на теренах США, Канади, Латинської Америки, Карибських та деяких Тихоокеанських островів.
У цій зимовій події можуть брати участь усі бажаючі.
У якій половині дня найкраще проводити Великий зимовий облік птахів?

Птахи найактивніші вранці. Якщо вести облік в першій половині дня, є змога побачити й нарахувати більше видів птахів.
Де проводити власні орнітологічні спостереження?

На подвір’ї свого будинку, навчального закладу, в саду, у парку чи водойми в межах населеного пункту.
Що потрібно робити?

Для цього потрібно занотовувати види і кількість птахів, побачених біля годівниці на подвір’ї, в саду, парку чи водойми в межах населеного пункту.
Яких птахів ви можете побачити?

Горлицю садову (Streptopelia decaocto); дятла великого та малого строкатого (Dendrocopos Major, Dendrocopos minor); сороку (Pica); галку, грака (Corvus monedula, Corvus frugilegus); ворону сіру (Corvus cornix); синицю велику та блакитну (Parus major, Parus coeruleus); повзика (Sitta europaea); зяблика (Fringílla coélebs); посмітюху (Galerida Cristata), щиглика (Carduelis); снігурів (Pyrrhula); сойку (Garrulus glandarius); горобців польових та хатніх (Passer montanus); крижень (Anas platyrhynchos).
Як правильно рахувати птахів під час Великого зимового обліку?

Проводьте облік протягом однієї години. Рахуйте види і кількість побачених птахів. Наприкінці годинного обліку зафіксуйте найбільшу кількість кожного виду птахів, яку ви одночасно спостерігали за цей проміжок часу.

ВАЖЛИВО!!! Будьте уважними, не підраховуйте двічі побачених птахів, адже деякі з них можуть повертатися до місця спостереження кілька разів протягом години. Якщо, наприклад, синиця велика 10 разів повертається за час, відведений для обліку, то це не означатиме, що в сад прилітали 10 синиць.
Для чого це потрібно?

Завдяки зібраним даним, можна відстежувати динаміку змін та довідуватися чи перегукуються вони з результатами наукових досліджень, зроблених професійними орнітологами.
Бережіть і охороняйте наших пернатих друзів! Підгодовуйте їх зимою, вони віддячать Вам весною і літом в сотні разів, рятуючи від комах шкідників наші зелені насадження, радуючи нас своїм різноманітним мелодійним співом.
Чекаємо фотозвіти або колажі з результатами ваших спостережень від ваших учнів, вихованців, колективів з 25 по 29 січня 2023 року на сторінках Facebook своїх закладів та сторінці КЗО “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” https://www.facebook.com/groups/233955728003987 з хештегом #ЗимовийОблікПтахів.

Форма подачі звіту довільна (вказуємо приблизну кількість видів та назви птахів з місць спостережень, якщо ви їх визначили).

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар