Щороку 2 лютого відзначається Всесвітній день водно-болотних угідь. Започаткували цю подію разом із підписанням Конвенції щодо водно-болотних угідь у 1971 році в місті Рамсар (Іран). Початковою метою Конвенції було збереження ветландів як середовища існування водоплавних птахів. Наразі Всесвітній день водно-болотних угідь націлений на збереження та збалансоване використання цих екосистем, що вкрай важливо для природи. Про різноманітний рослинний і тваринний світ водно-болотних угідь, їх важливу роль для пом’якшення впливу зміни клімату, збереження природи і добробуту людей, стале використання ветландів йшлося під час екоквесту «Збережемо унікальний світ водно-болотних угідь!», в якому взяли участь юні натуралісти КЗПО «ПАДІЮН».
На початку заходу Ольга Величканич, завідувачка відділу біології та експериментальної роботи «ПАДІЮН», ознайомила учасників з історією виникнення цього важливого екологічного свята, значенням ветландів для природи і людей, наслідками осушування та забруднення боліт, основними водно-болотними угіддями Закарпаття.
Як зауважила педагогиня, водно-болотні угіддя – це основне середовище існування, яке зробило можливим життя на планеті Земля. Вони є регуляторами водного режиму місцевості та поглиначами пилу.
Виявляється, ветланди займають близько 6% поверхні суші й поглинають більше вуглекислого газу, ніж ліси.
А ще, вода у болотах буває чистішою, ніж в озерах, адже оновлюється кожні 5 років, тоді як в озерах – в середньому за 17 років.
До речі, в Україні 50 водно-болотних угідь міжнародного значення, площа яких сягає 930 тисяч гектарів. Це різноманітні угіддя – від морських заток до торфовищ Полісся, від витоків річок на вершинах Карпат до глибин печер, наповнених водою.
Учасники екоквесту закріпили і поглибили свої знання про ветланди під час виконання завдань на зупинках «Засели водойму», «Анаграма», «Дивовижний світ боліт: флора і фауна», «Чи знаєш ти водойми України?» та «Прислів’я про болото».
На завершення заходу юні природолюби мали можливість змоделювати фільтраційну функцію боліт і переконатися, що болота – це не брудні бридкі місцевості з надокучливими комарами, а важливі екосистеми планети, які потребують раціонального використання та охорони!