Участь юннатів Херсонщини в осінніх обліках птахів на базі Біосферного заповідника «Асканія-Нова» ім. Ф.Е.Фальц-Фейна | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** 28-31 березня 2023 року - весняна сесія ПШУМ 2023 року (дистанційно, онлайн) *** 28-31 березня 2023 року - ювілейний фінальний тур ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу «Юний селекціонер і генетик» *** до 31 березня 2023 року - триває направлення матеріалів на Міжнародний конкурс еколого-валеологічної спрямованості «Душа села» (заочно) *** до 2 квітня 2023 року - триває Всеукраїнська акція «Писанкове дерево Перемоги» (заочно) *** 11-13 квітня 2023 року - фінал Всеукраїнського конкурсу молодіжних проектів з енергозбереження «Енергія і середовище» (очно або змішано) *** до 14 квітня 2023 року триває надсилання робіт на VІ Всеукраїнський конкурс «Гуманне ставлення до тварин» (заочно) *** 18-21 квітня 2023 року - фінал Х Всеукраїнського турніру юних натуралістів (очно або дистанційно) ***


Участь юннатів Херсонщини в осінніх обліках птахів на базі Біосферного заповідника «Асканія-Нова» ім. Ф.Е.Фальц-Фейна

З 20 по 21 жовтня 2017 року, з метою формування практичних навичок екологічних досліджень вихованців закладу, проведено експедиційний виїзд «Участь в осінніх обліках птахів на території Біосферного заповідника «Асканія-Нова» ім. Ф.Е.Фальц-Фейна». Учасниками експедиції стали вихованці гуртка «Основи науково-дослідницької діяльності» (керівник Мудрак Т.О.) – учні Херсонської гімназії №1 Херсонської міської ради та Херсонської спеціалізованої школи I-ІІІ ступенів №31 з поглибленим вивченням історії, права та іноземних мов.

Разом із Мезіновим Олександром Сергійовичем, завідувачем лабораторією збереження різноманіття диких тварин діти долучилися до орнітологічних обліків. В перший день діти були ознайомлені з технікою безпеки, методикою користування біноклями та методами обліків. Розпочалися дослідження на «Зміїній гірці» з підрахунку особин птахів, що перебували на відпочинку в загонах Великого Чапельського поду. За допомогою професійного обладнання дітям вдалося не лише подивиться на птахів, але й зробити їх збільшені фотографії (до речі, журавель сірий не підпускає людину ближче, ніж на 300 метрів). Нарахували 180 особин журавля сірого та близько 5 тис. особин огаря.

Продовжили обліки на другому єгерському посту, що розташований на межі Чапельського поду та буферної зони – полів із зерновими культурами. Кожні 10 хвилин заносили у таблиці кількість та види птахів, що вилітають або влітають в заповідник. Ближче до сходу сонця, гучний шум (курликання) сповістив про масове наближення зграй журавлів. Діти побачили, як з полів на ночівлю організовано, зграями від 10 до 300 особин, поверталися птахи. Це дійсно вражаюче та захоплююче видовище.

Огарі масово поверталися аж після сходу сонця. Ці червоні качки ночують на зовнішньому озері заповідника. Перш ніж сісти, зграї роблять декілька кругів над водою. Іноді, траплялося так, що птахів, що сідають настільки багато, що над озером кружляють зграї в декілька поверхів. Після цього, огарів на воді стільки, що практично не залишається вільного місця, озеро ніби вкривалося рудою «ковдрою».

Наступного дня діти долучилися до ранкових обліків. Спочатку масово, організованими зграями відлітали на поля огарі. Журавлі не поспішали – вони жваво «спілкувалися» в Чапельському поді, «з’ясовували стосунки», «виховували молодь», кружляли над степом. Лише згодом, невеликими групами від 2 до 20 особин ці величаві птахи відправлялися на денне годування в поля.

Під час спостережень за птахами увага дітей приверталася ще й на екологічні аспекти функціонування біосферного заповідника, що дозволяло формувати в дітей уяву про перебіг процесів та колообіг речовин та енергії в біоценозах.

Незабутнє емоційне забарвлення надавала сама природа заповідника – фарби осені, багатий рослинний та тваринний світ. Сподіваємось, що всі учасники дослідницької групи стануть справжніми природоохоронцями та ще не раз завітають у цей унікальний і мальовничий куточок нашого краю.


Завідувач методичним відділом Мудрак Т.О.

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар